Home / Kültür Sanat / Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hafter'in ateşkes diye, barış diye bir derdi yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hafter'in ateşkes diye, barış diye bir derdi yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

– FETÖ’nün faaliyetlerini ilk durduran ülke Gambiya’dır. Gambiya’nın bu kararlı adımı diğer Afrika ülkelerine FETÖ ile mücadele konusunda örnek oldu. Biz de Gambiyalı evlatlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamasına müsaade etmedik. 

– Türkiye bursları ile 170 Gambiyalı öğrenciye ülkemizde eğitim imkanı sağladık. 

– Gambiya ile ekonomik ilişkilerimiz arzu ettiğimiz seviyede değildir. İkili ticaretimizi daha dengeli bir yapıya kavuşturmak istiyoruz. 

– Gerek Berlin süreci gerekse Moskova’da Hafter hazırlanan metne imza atmamıştır. Hafter metne imza atmadı. Burada bir mutabakat sağlanmıştır denilemez. Berlin süreci geniş katılımlı bir süreç olmasına rağmen Hafter oteldeki odasından burayı takip etmiştir. Bu 55 maddelik metin BM Güvenlik Konseyi’ne de gidecek. Ancak burada bir nokta çok önemli o da şu: Hafter bütün bu süreçte sürekli kaçmıştır ve en son bu süreçten sonra da kendisi sözcüsünün “Libya’daki süreç namlunun ucundadır.” açıklaması çok manidardır.  Bu şunu gösteriyor. Hafter’in ateşkes diye, barış diye bir derdi yok. Temenni ederiz ki Berlin’e gelenler de bu ifadeleri duymuştur ve buna göre de tavırlarını belirlerler.

– Serrac BM Güvenlik Konseyi’nin tanıdığı bir liderdir, Hafter ise darbecidir. TBMM’nin kararıyla oraya eğitici olarak gönderdiğimiz askerlerimiz vardır. Hafter’in yanındakiler ise lejyonerdir ve destek gördükleri yer de birinci derecede Abu Dabi yönetimidir. Hafter ve lejyonerleri ile beraber Sudan’dan da 5 bini aşkın asker karacı olarak oraya gelmiştir. Böyle bir tablo ne yazıki Libya’da yaşanmaktadır. Temennimiz odur ki Libya bir an önce barışa kavuşur. 

Check Also

Bakan Akar: Gözlem noktalarının geri çekilmesi söz konusu değil

Moskova yönetimi ile yapılan İdlib görüşmeleri Ankara’yı tatmin etmedi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir