Home / Dünya / Husiler, Kızıldeniz'de 3 gemiyi alıkoyduklarını duyurdu

Husiler, Kızıldeniz'de 3 gemiyi alıkoyduklarını duyurdu

Uluslararası tanınırlığı olmayan Husi hükümeti İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, sahil güvenlik birliklerinin, kara sularını ihlal ettikleri gerekçesiyle Yemen’in Ukban Adası’nın 3 mil açığında 3 gemiyi alıkoyduğunu belirtti.

Açıklamada alıkonulan gemiler arasında Suudi Arabistan’a ait “Rabigh 3” isimli geminin de olduğu kaydedildi.

Gemilerin, Hudeyde ilinde bulunan Salif Limanı’na çekildiği ve ilgili makamlarla irtibata geçildiği aktarılan açıklamada diğer 2 geminin hangi ülkeye ait olduğu bilgisine yer verilmedi.

Yemen Dışişleri Bakanı Muhammed el-Hadrami daha önce yaptığı açıklamada, İran destekli Husileri, ülkenin batısında Kızıldeniz’de Güney Kore’ye ait bir gemi ve ona eşlik eden iki tekneyi alıkoymakla suçlamıştı.

Husilerin üst düzey yöneticilerinden Muhammed Ali el-Husi, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ise Kızıldeniz’de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait olduğu düşüncesiyle bir gemiyi alıkoyduklarını, geminin Güney Kore’ye ait olduğunun ortaya çıkması durumunda serbest bırakılacağını duyurmuştu. 

Kaynak: AA

Check Also

Vuhanlı turistleri gezdiren otobüs şoförüne koronavirüs bulaştı

Japonya Sağlık Bakanlığının açıklamasında, ülkede 2 kişide daha yeni tip koronavirüs görülmesiyle toplam vaka sayısının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir