Home / Kültür Sanat / İçişleri Bakanı Soylu: Enkaz altında kalan 45 vatandaş kurtarıldı

İçişleri Bakanı Soylu: Enkaz altında kalan 45 vatandaş kurtarıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem hakkında açıklama yaptı.

“Sürsürü’de 6 vatandaşımız enkaz altında”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “31 vatandaşımız Elazığ’da hayatını kaybetti, 4 vatandaşımız da Malatya Doğanyol’da yaşamını yitirdi. Göçük altında toplam 45 vatandaşımızı sağ olarak çıkardık. 4 büyüklüğün üzerinde 20 adet artçı deprem meydana geldi. O saatten bu yana 678 artçı deprem meydana geldi. Enkaz kaldırma ve arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. Sürsürü’de 6 vatandaşımız enkaz altında.” dedi.

Soylu, “Artçı depremler devam ettikçe vatandaşımızın endişe duyması normaldir, bu konudaki ihtiyaçların giderilmesi de bizim temel görevimizdir.” diye konuştu.

“6 bin 455 çadır kuruldu”
İçişleri Bakanı Soylu, “Bölgeye şu ana kadar 10 binin üzerinde çadır sevk ettik. 6 bin 455 çadırın da kurulumunu hem Malatya hem de Elazığ’da sağladık.” dedi.

Deprem bölgesine iletilmek istenen yardımlarla ilgili Soylu, “Türkiye’den şöyle bir talebimiz var; AFAD yönlendirmeyi yapmadan kimse Malatya ve Elazığ’a kendi başına bir şey göndermesin.” ifadelerini kullandı.

“Hasarlı, az hasarlı bütün binalar taranacak”

Soylu, “Elazığ’ın içerisinde, Pötürge, Sivrice, Doğanyol ve Maden’de hasarlı, az hasarlı bütün binalar, Bakanlığımız tarafından taranacaktır. ” dedi.

“Evi sağlam olmayana kira yardımını hemen vereceğiz”

Elazığ’daki depremde evleri kullanılacak durumda olmayanlarla ilgili Bakan Soylu, “Evi sağlam olmayana kira yardımını hemen vereceğiz.” açıklaması yaptı.

“Nakit yardımlar yarın sabah itibariyle verilecek”

İçişleri Bakanı Soylu, “Depremden etkilenen, yaralanan, hayatını kaybeden ve maddi hasarlı olarak dışarıda kalan ailelere direkt olarak aile başı verilecek nakit yardımı yarın sabah itibariyle kaymakamlıklarımız marifetiyle valiliklerimiz koordinasyonunda sağlanacaktır.” dedi.

“Yaralı sayısı 104’e kadar düştü”

Deprem bölgesiyle ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hastanelerimizde tedavileri devam eden yaralılarımızın sayısı 104’e kadar düştü.” açıklaması yaptı.

“Yaralılarımızın sayısı 104’e kadar düştü”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hastanelerimizde tedavileri devam eden yaralılarımızın sayısı 104’e kadar düştü.” dedi.

“Acil yıkılması gereken 12 binamız var”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da, Elazığ merkez ve Sivrice ilçesinde 31 yıkık, 259 ağır hasarlı, 59 orta hasarlı, 349 da az hasarlı bina tespit ettiklerini belirterek, “Acil yıkılması gereken 12 binamız var. Yıkım süreçlerini başlatmış bulunmaktayız.” dedi.

Check Also

Türk ve Rus heyetlerinin İdlib görüşmeleri sona erdi

Türk ve Rus heyetlerinin Suriye’nin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki durumu ele almak için Moskova’da yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir