Home / Dünya / İran, Ukrayna uçağının düşme nedenini yarın açıklayacak

İran, Ukrayna uçağının düşme nedenini yarın açıklayacak

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars’ın haberinde, yarın düzenlenecek kaza inceleme komitesi toplantısına İran’dan ve ülke dışından uzmanların katılacağı belirtildi. 

Toplantıda elde edilen ilk bulguların incelenmesinin ardından Ukrayna uçağının düşme nedeninin açıklanacağı söylendi.

İran’da düşen Ukrayna uçağı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan Boeing 737 tipi yolcu uçağı önceki gün düşmüş, 176 yolcudan kurtulan olmamıştı.

İranlı yetkililer, uçağın teknik bir arıza nedeniyle düştüğünün sanıldığını açıklamış, Ukraynalı yetkililer de ilk etapta aynı fikirde olduklarını duyurmuştu. Ancak daha sonra kara kutuları bulunan uçağın düşüş nedeninin henüz bilinmediği söylenmişti.

{ilgili-haber-453291}

ABD Başkanı Donald Trump ve ABD’li yetkililer ise Ukrayna uçağının İran tarafından “yanlışlıkla” düşürülmüş olabileceğini ileri sürmüşler, Kanada Başbakanı Justin Trudeau da söz konusu uçağı İran’a ait bir füzeyle yanlışlıkla düşürülmüş olabileceği yönünde ellerine istihbarat olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: AA 

Check Also

Yemen'de güvenlik karargahına saldırı: 1 ölü, 3 yaralı

Ülkedeki meşru hükümete bağlı askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, hükümet güçlerinin kalelerinden biri olan Marib …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir