Home / Gündem / Türk Kızılaydan afetzedelere psikososyal destek

Türk Kızılaydan afetzedelere psikososyal destek

Türk Kızılaydan yapılan açıklamaya göre, arama kurtarma çalışmaları devam ederken yardım çalışmalarını aralıksız sürdüren Türk Kızılay, Elazığ ve Malatya’da 276 uzman ekip ile 67 aracını depremzedeler ve bölgedeki ekiplerin ihtiyaçlarını karşılamak için seferber etti.

Afetzedelere psikolojik ilk yardım

Kızılayın psikososyal destek uzmanları ise, bir yandan depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılarken bir yandan da ailelere psikososyal destek veriyor. Afet alanı, otel lobisi ve hanelerde ziyaretler gerçekleştiren uzmanlar, vatandaşların ihtiyaçlarını belirleyerek ilgili birimlere yönlendirmeleri sağlıyor. Vatandaşların kaygı düzeylerinin düşürülmesini hedefleyen uzmanlar, görüşülen afetzedelere psikolojik ilk yardım uyguluyor.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Afet öncesi, sırası ve sonrası hakkında bilgilendirme yapan ekipler, vatandaşların deprem psikolojisini kolay atlatabilmeleri için güçlü yönleri ortaya çıkarma ve destekleme çalışması da yürütüyor. Uzmanlar, taziye evleri ve depremden hasar gören kişilere ziyaretler gerçekleştiriyor.

“Psikolog, sağlık ve sosyal hizmet uzmanları vatandaşlara destek oluyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, yürütülen çalışmalara 2 yönlü destek sağladıklarını belirterek, “Bir yandan vatandaşlarımızın acil ihtiyaçları olan çadır, battaniye, ısıtıcı ve yemek yardımlarımızı yaparken diğer yandan depremin ruhsal yönden yıkıcı tarafını da bertaraf etmek için psikososyal destek hizmetlerimizi yürütüyoruz. Aralarında psikolog, sağlık ve sosyal hizmet uzmanları da olan, 28 uzman personelden oluşan psikososyal destek ekibimiz köy köy, ev ev dolaşarak vatandaşlarımıza destek oluyor” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Kızılay ekipleri tarafından Elazığ ve Malatya’da kurulan mobil mutfaklarla yemek ihtiyacı karşılanırken, soğuğun etkisini kırmak için ikram araçlarıyla da sıcak çorba, çay ve çeşitli gıda malzemeleri dağıtılıyor.

Check Also

Rus heyet İdlib için Ankara'da

Ankara-Moskova hattında İdlib diplomasisi devam ediyor. Daha önce Ankara ve Moskova’da yapılan görüşmelerden sonuç çıkmadı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir