Kredi Faizleri Ne Olacak 2019

2018’in ikinci yarısından itibaren bankalar kredi faizlerini aşırı derecede yükseltmişlerdir. Bu sebeple bankalardan kredi almak isteyen kişiler, ihtiyaçlarını kredi alarak değil de başka türlü yollara başvurarak gidermeye çalışmaktadır. Son güncellemelerden sonra tüm kredilerde düşüş bekleyen müşteriler faizlerin aynı oranda güncellemesiyle tekrardan bir şok yaşamışlardır. Hal böyle olunca özellikle yatırım yapmak isteyen kişilerin, konut kredisi faizleri yükselince yatırımlarını bankaların mevduat ürünlerinde değerlendirmeye başlamışlardır. İhtiyaç kredisi, Taşıt kredisi, Konut kredisi, İpotekli kredi ve diğer tüm kredi ürünlerinde faizlerin yükselmesi tüm tüketicilerin kafasında soru işareti bırakmıştır. 2019 yılına yaklaşırken bu faiz oranlarının nasıl olacağı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için hazırladığımız bu yazımızda kredi faizleri ne olacak, kredi faizleri düşecek mi yoksa kredi faizleri daha da mı yükselecek diye kafanızda sorduğunuz sorulara cevap vereceğiz.

içindekiler

  • 1 Kredi Faizleri Düşecek mi?
  • 2 Kredi Faizleri Yükselir mi?

Kredi Faizleri Düşecek mi?

Son güncellemelerle özellikle konut kredilerinde faizlerin düşmesini tahmin eden tüketiciler böyle bir uygulamanın gelmemesiyle şok olmuşlardır. Çünkü yapılan açıklamalarda doların ve altının düşmesiyle kredi faizlerinde de düşme bekleniyordu. Ev alma hayali olan, araba alma hayali olan ve nakit sıkıntısı yaşayan kişiler faizlerin düşme haberini dört gözle bekliyorlardır. Yalnız güncellemeden sonra faiz oranlarında hiçbir düşüş olmazken konut kredisinde %2 barajını sadece %1.98 oranla Ziraat Bankası geçmiştir.  Bu bankadan da konut kredisi almanız için banka üzerinden emekli ve ya çalışma maaşınızı almanız gerekmektedir. Eğer bu şartlara uygun değilseniz yine bankadan %2 üzeri konut kredisi faizi uygulanacaktır.

Tüketici kredilerinde ise faiz oranlarında hiçbir oynama olmamıştır. %3 üzerinde bile tüketici kredisi veren bankalar vardır. Son aylarda özellikle mecburen kredi almak isteyen müşteriler çok yüksek faizlerle kredi almaktadırlar. Bu uygulamanın elbet bir gün son bulacağını da söyleseler de şu an için faizler hakkında hiçbir olumlu geri dönüş olmamıştır. Bu yüzden uzun bir süre hatta 2019’un ilk çeyreğinde de bu faiz oranları aynı kalınacağı söylenmektedir. Bu faizler böyle devam ederse bankalardan yeni kampanyalar yapmaları beklenmektedir. Özellikle emekli müşterilerine 10 katına kadar kredi söylentisi olduğu ve bu kredinin yakın bir zamanda onaylanacağı da kulislerde konuşulan bir konudur. Eğer bu karar açıklanırsa emekliler sadece kamu bankasından maaş alanlar maaşının 10 katına kadar faizsiz kredi alabilecekler ve bu kredileri 36 ay vadeye bölerek faizsiz bir şekilde geri ödeyebileceklerdir.

Taşıt kredilerinde ise faizler %1 ile %2 arasında değişmektedir. Bu faizlerin artışı araba alacak kişileri de etkilemiştir. Özellikle araba satışlarında ki durgunluğun sebebi kredi faizleri olarak bilinmektedir. 2019 yılında taşıt kredilerinde bir düşüş bekleniyor. Bu düşüş diğer kredi faizlerini de etkileyebilir mi onu bilemiyoruz.

Kredi Faizleri Yükselir mi?

Kredi faizleri son yıllarda ilk defa bu kadar artış göstermektedir. Türkiye’de ve dünyada gelişen ekonomik olaylardan bankalar da etkilenmiştir. Bu sebeple önümüzdeki yıllarda ve ya aylarda kredi faizleri yükselir mi konusunda bir fikir belirtemiyoruz. Kredi faizleri, ekonominin işleyişine göre artar ve ya azalmaktadır. Her şeyin pahalı olduğu bir ülkede ekonomi çok kırılgan bir yapıya sahip olabilir. Bu sebeple bu kırılganlık kredi ve bankaları da etkilemektedir. Tahminimizce yakın bir zaman diliminde özellikle hükümetin bu kredi faizlerine el atmalarını umuyoruz. Daha çok faiz yükselmesi demek ülkedeki ekonominin çöküşü demektir. Bu yüzden bankalar daha fazla kredi faizini yükseltmeyeceklerdir. Yükseltmek isteseler dahi buna hükümet izin vermeyecektir. Bu yüzden önümüzdeki aylarda ufak bir düşüş bile olması ekonomiyi canlandırması anlamına gelmektedir. Özellikle 2019 yılında kredi faizleri bu şekilde devam ederse bankalar ve tüketiciler zarar edecektir.

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber