Heyelan Nedir, Neden Olur? Heyelan Hangi Bölgelerde Görülür?

 Heyelan Nedir?

 Heyelan toprak kayması olarak ifade edilebilir. Yapay ya da kara dolgu malzemesinden meydana gelmiş olan bir zeminin, eğim ya da benzeri gibi etkiler üzerinden aşağı veya dışarı doğru hareket etmesidir. Bu etki alanındaki yapıya ve birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilir. Özellikle bazılarının boyutları ciddi anlamda büyük olmakta ve önemli zararlar verebilmektedir.

 

 Heyelan Neden Olur?

 

 En çok merak edilen konular içerisinde heyelan neden olur sorusu geliyor. Heyelan birçok değişik dış faktörün etkilenmesi sonucu meydana gelen bir doğal felakettir. Bu doğrultuda birçok değişik sebep ortaya çıkıyor.

 

 – Kuvvetli eğim

 – Aşırı yağış

 – Tabakalanma

 – Zemin özellikleri

 – Beşeri çalışmalar

 – Yerçekimi

 

 Özellikle bunlar içerisinde heyelana sebep olan en önemli unsur eğim olarak öne çıkmaktadır.

 

 Heyelan Hangi Bölgelerde Görülür?

 

 Heyelan özellikle Türkiye açısından bakıldığı vakit en çok Karadeniz bölgesinde görülmektedir. Bu bölgede eğimin çok ve aynı zamanda yüksek yağış olması, belirli zaman aralıkları içerisinde heyelan ortaya çıkmasına sebep oluyor. Özellikle Doğu Karadeniz şeridinde oldukça yaygın bir heyelan göründüğünü söylemek mümkündür. Bu doğrultuda eğimlerin en fazla olduğu alanlarda Karadeniz Bölgesi açısından heyelan çok fazla ortaya çıkmaktadır.

 

 Heyelandan Korunmanın Yolları Nelerdir?

 

 İnsan katkısı ile beraber ele alınacak birçok durum sayesinde, heyelan önemli oranda azaltılabilmekte ya da tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

 

 – Yamaçlara set yapılması

 – Kaymaya sebep olan kütlenin kazınması

 – Zeminin sertleştirilmesi

 – İstinat duvarı yapımı

 – Ağaç dikilmesi

 

 Yukarıda verilen unsurlar heyelandan korunmanın en önemli yolları içerisinde yer almaktadır. Özellikle set yapımı ile beraber ağaç dikilmesi en önemli unsurlar içerisinde öne çıkar. Böylece can ve mal kaybı önemli oranda azaltılabilmektedir.

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.