Sayıp Dökme Nedir? Paragrafta Sayıp Dökmelere Yer Vermek Ne Demek?

Sayıp Dökme Nedir?

Sayıp dökme kavramı esasında kısa bir konuyla ilgili düşünce beyan eden paragraflarda bulunmaktadır. Bireyler bu kapsamda daha çok sayıp dökme işlemleri aracılığı ile bir konuyla ilgili tezlerini savunabilmektedirler. Buna örnek vermek gerekir ise bir kitap eleştirisi olabilmektedir. Kişi bu kitap hakkında düşüncelerini öncelikle açık bir biçimde belirtebilmektedir.

Devamında ise kendi fikirlerini kitabın ana fikri doğrultusunda meydana getirmektedir. Bir diğer deyiş ile kişi gerek eleştirilerini gerek düşüncelerini aynı doğrultuda anlatabilmektedir. Bu durum en çok yazın dünyasında yer almaktadır. Yazın dünyasında ise daha çok eleştirel nitelikteki paragrafların ana düşüncesini meydana getirilmektedirler.

Sayıp Dökmelere Yer Vermek Ne Demektir?

Sayıp dökmelere yer vermek genel olarak bir olayın bütününü açığa çıkartmak şeklinde ifade edilmektedir. Sayıp dökmelere yer verilmiştir manası başka bir deyişle, herhangi bir işin çeşitli durumlarını, herhangi bir şeyin tüm bölümlerini akla çarpacak şekilde art arda sıralayarak telaffuz etme durumuna denilmektedir.

Anlatımda Sayıp Dökmelere Yer Vermek ve Bundan Yararlanmak Ne Demektir?

Genel olarak sayıp dökme konularına el veren durumlar en çok kitap eleştirisi olmaktadır. Küçük bir miktarda sayıp dökme paragraflarıysa tartışma metinlerinde kaynaklanmaktadır. Bir diğer deyiş ile sayıp dökmelerden faydalanmanın şu şekilde tarif edilmesinde herhangi sakınca bulunmamaktadır.

Örnek olarak bir kitap bu kavram için esas düşünülsün. Kitabın ismi Victor Hugo’nun sefiller kitabı kabul edilsin. Bu kitap genel anlamda bir dede ile bir torunun hayatını ve yaşamış oldukları sefillikleri anlatmaktadır. Bu kitap konusunda bir eleştiride bulunmak isteyen kişi kesinlikle öncelikle kitabın üslubundan bahsetmektedir. Bu durumda ise eksik kalan üslubun kendisine göre sebeplerini vermektedir.

Eğer bu sebepler daha çok arka arkaya ve kesin bir biçimde eksiklikler ile karşımıza çıkarsa istenen paragraf olmaktadır. Diğer deyiş ile kişinin daha çok sefiller kitabının eksik yönleri doğrultusunda art arda sayıp dökmelere yönelmesine kısa bir ifade ile sayıp dökmeler yer vermek denilebilmektedir.

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.