Tam Sayı Nedir, Özellikleri Nelerdir? Tam Sayılar Nelerdir?

Tam Sayı Nedir?

Eksi sonsuzdan başlayarak artı sonsuza kadar giden bütün sayılar tam sayı olarak ifade edilmektedir. Bu konuda küme ile bir örnek vermek gerekir ise, (-5, -4, -3, -2, -1, 0, +1, +2, +3, +4, +5) şeklinde ele almak ve ifade etmek mümkün olmaktadır. Bir diğer deyiş ile virgüllü olmayan veya kesirli olmayan bütün sayılar tam sayı şeklinde bilinmektedir. Bununla birlikte tam sayılar doğal sayılardan daha farklı olarak 0 rakamını da ele almaktadır.

Tam Sayıların Özellikleri Nelerdir?

Ram sayıların çok sayıda özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

En küçük olan pozitif tam sayı 1 olarak kabul edilmektedir.

En büyük olan negatif tam sayı –1 olarak kabul edilmektedir.

Pozitif olan tam sayılar sıfırdan büyük olmaktadır.

Negatif olan tam sayılar sıfırdan küçük olmaktadır.

Şeklinde ifade edilmektedir.

Tam Sayılar Hangileridir?

Tam sayılar, doğal sayılar ile birlikte bu doğal sayıların negatif değerlerinden (…, -3, -2, -1) meydana sayı kümesidir. Ondalıksız ve kesirsiz sayıların bütünü tam sayılardır. “-0” sayısı “genel olarak +0” sayısına eşit olmasından dolayı ayrı bir tam sayı kabul edilmemektedir. Matematikte tam sayılar kümesi ise Z harfi ile gösterilmektedir. Z harfi Almanca bir kelime olan zahlen (sayılar) sözcüğünden gelmektedir. Pozitif olan tam sayılar “0”dan uzaklaştıkça büyümektedir.

Negatif olan tam sayılar ise “0”dan uzaklaştıkça küçülmektedir. En büyük negatif tam sayı ise -1’dir. En küçük pozitif tam sayı +1 olarak kabul edilmektedir. Pozitif tam sayılar Z+ biçiminde, negatif tam sayılarsa Z- biçiminde gösterilmektedir. Tam sayılar kümesi ise şu şekilde ifade edilmektedir: Z+ + Z- + {0} Sıfır (0) sayısı genel olarak ne pozitif ne de negatif bir değerdir, sadece nötrdür.

 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.