Lavman Nedir, Nasıl Yapılır? Lavman Uygulaması Zararlı Mıdır?

  Lavman Nedir?

 Vücutta kalın bağırsağın alt kısmında yer alan rektuma sıvı veya gaz göndererek bağırsakları boşaltmak veya uygulanacak tedavilere kişiyi hazırlamak için uygulanan tedavi yöntemine lavman adı verilmektedir. Sigmoidoskopi, kolonoskopi, cerrahi veya kabızlık gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan bir yöntem olmaktadır. Hastaların dışkılamayı kendisi yapamadığı durumlarda bağırsakların boşaltılması için uygulanan etkili yöntem olmaktadır.

 Lavman Nasıl Yapılır?

 Lavman uygulanmadan önce hemşire veya doktor yardımıyla kalın bağırsağa sıvı enjektesi şeklinde uygulanan lavman baryum lavmanı olarak bilinir. Bunun dışında boşaltıcı lavman ise tüp içerisinde solüsyonların bulunduğu bir karışımdır. Rektuma kolay girişin sağlanması için ince bir uca ve hortuma sahiptir. Rektal tüpte bir zedelenme veya hasar oluşmaması için kullanılan hortumun esnek veya yumuşak olması gerekir.

 Uygulamaya başlanmadan önce rektal tüpün ucuna kayganlaştırıcı maddeler sürülür. Kayganlaşan bölgeden tüp rektuma gönderilir ve sıvı bağırsak içerisine gönderilir.

 Lavman Uygulaması Zararlı Mıdır?

 lavman bağırsakları temizlemek için kullanılan en etkin yöntemlerden birisidir. Çağdaş tıpta kabızlığın giderilmesi iltihaplı bağırsakların tedavi edilmesi gibi farklı alanlarda uygulanan farklı türleri de bulunmaktadır. Fakat çok nadir de olsa kolonun zedelenmesinden dolayı kanamalar oluşabilmektedir. Bu kanamalar sonucunda da enfeksiyonlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle lavmanın evde değil, uzman yardımı ile tüm prosedürleri uygun bir şekilde gerçekleştirilerek yapılması gerekmektedir.

 Lavman Neden Yapılır?

 Lavman yönteminin uygulandığı farklı alanlar bulunmaktadır. Fakat en yaygın ve şiddetli kabızlık tedavisinde lavman çok sık uygulanmaktadır. Genel olarak doktorlar dışkı yumuşatıcı ilaçlar veya fitiller ile tedavi yolunu tercih ederler. Bu tedavi yöntemlerinin sonuçsuz kalması sonu7cunda lavman uygulaması yapılmaktadır.

 Lavman Türleri Nelerdir?

 Yaygın olarak kullanılan birkaç farklı lavman türü bulunmaktadır. Bu türler tedavi edici lavman, boşaltıcı lavman ve salofalk lavman olarak ayrılmaktadır. Boşaltıcı lavman bağırsakta bulunan dışkının yumuşamasına ve akışkan olmasına yardımcı olmaktadır. Tedavi edici lavman ise tedavi için ilaç içeren karışımlardan oluşmaktadır. Son olarak salofalk lavman ise crohn hastalığı ve ülseratif kolitin içinde yer aldığı bağırsak iltihaplanmasına yol açan hastalıkların tümünde tercih edilmektedir.

 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.