Herkesin Mutlaka Bir Kere Oynaması Gereken Spor Branşı

Sizlerden hem ülkemizdeki sporcuları hem de dünya genelinde, branşlarında üstün gayretiyle herkesin takdirini kazanan sporcuları desteklemek için; bu oyunları takip edip, izlemenizi özellikle tavsiye ediyorum. Bu köşe yazımda da, Paralimpik Oyunlarından bir branş olan Goalball’ı sizlere tanıtmak istiyorum. Bu oyun, bana göre oynanması ve izlenmesi açısından en keyifli Spor branşlarından biri diyebilirim. Goalball oyununda, konsantrasyon ve reaksiyon seviyesi en üst düzeyde olmalıdır. Bu yönüyle de Goalball, diğer branşlardan kendini özel bir yere koymaktadır. Her ne kadar paralimpik bir branş olsa da Goalball, bence tüm bireylerin de oynayabileceği bir spor dalıdır. Böylece bu oyun vasıtasıyla bireyler, hem konsantrasyon ve reaksiyon eşiklerini geliştirme fırsatı bulurlar hem de özel sporcularla empati kurarak, onları daha iyi anlama şansına sahip olurlar. Şimdi gelin bu güzel sporu, detaylı bir şekilde yakından tanıyalım.

Goalball Nedir?

Goalball, görme engellilere özgü bir takım sporudur. 1946 yılında Avusturyalı Hanz Lorenzen ve Alman Sepp Renidle tarafından, savaşta gözlerini kaybeden gazilerin rehabilitasyonu amacıyla icat edilmiştir.

 

SAHA:

Boyutlar: Goalball için kullanılan saha 18 metre (+/- .05 metre) uzunluğunda ve 9 metre (+/.05 metre) genişliğinde bir dikdörtgen biçiminde olmalıdır. Ölçüler dış kenarlara aittir. Saha içerisinde işaretlerden başka bir şey bulunmayacaktır. Saha 3’er metrelik altı alana bölünmelidir.

Sahanın her iki tarafındaki kalelerin önünde 6 m, (+-0.05 m) uzunluğunda ve 9, 00 m (+-0.05 m) genişliğinde takım alanları mevcuttur. Takım alanları iki eşit kısıma bölünür (3 m (+_0.05) uzunluk ve 9 m (+_0.05 m) genişlik. Bu bölümlere “Oryantasyon alanı” ve “Ara alan” denilir.

“Oryantasyon alanı” kaleye yakın ve “Ara alan” ise kaleye uzaktır. Takım alanları oyuncu yönlendirme çizgilerine sahiptir.

Tarafsız alan sahanın ortasındadır. 6 m. (+-.05) uzunluğunda ve 9 m. (+-.05m) ve orta saha çizgisi ile iki eşit bölüme ayrılır.

Tüm çizgiler 0.05m genişliğinde olup (+/- .01m) bant ile işaretlenecektir. Oyunculara kolaylık sağlaması için bant altında ip olacaktır. İpin kalınlığı 0.003m (+/- 0.0005m kalınlığında) ve bantın altında yerleştirilmiş olacaktır. Bantın rengi top ve zemin ile zıt renkte kontras yapacak şekilde ve hakem ile seyircilerin görüşlerini, topu ve saha çizgilerini daha iyi görecekleri şekilde olmalıdır.

Zemin yüzeyi pürüzsüz olmalıdır ve IBSA teknik delegesi tarafından onaylanmış olmalıdır. (IBSA’ya bağlı turnuvalar için). Paralimpik Oyunları, Dünya Şampiyonası ve diğer tüm şampiyonalar için tahta, plastik ya da taraflex zemin dengi malzemeler kullanılacaktır.

Goalball Hakkında Teknik Detaylar

Goalball, görme engelli sporculara has bir spordur. Goalball yarışmaları oyun oynanan alanın içindeki özel atmosfer dolayısıyla diğer paralimpik yarışlarından ayrı tutulur. Hedef, topu karşı tarafın kalesine atmaktır ve aynı zamanda karşı tarafın oyuncuları da topu vücutlarıyla durdurmaya çalışırlar.

 Topun içindeki çıngırak oyunculara topun geldiği istikametin bilgisini verir. Oyun oynanırken alanda total sessizlik istenir bu şekilde oyuncular topa konsantre olup topa karşılık verebilirler.

Goalball, görme engelli erkek ve kadın sporcular tarafından ve 3’er kişilik, iki takımla oynanır.

Her takımda maksimum 3 yedek vardır.

Sporcular, oyun sahasında gözlerini kapatan “blackout” maskesi takarlar ve  bu şekilde farklı görme yetisi olan sporcular birlikte oynayabilirler.

Oyun, 10’ar dakikalık iki yarıdan oluşur. Goalball, Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonu (IBSA) yönetimindedir.

KALELER:

Kalelerin genişliği 9.00 metre (+/- 0.05 metre) olacaktır. Kale direkleri 1.3 metre (+/- 0.02 metre) yüksekliğinde ve en az 0.5m (50 cm) derinliğindedir. (Kale direkleri sahanın dışında, fakat gol çizgisi aynı hizada olmalıdır.)

Kale üst direği sabit olmalıdır.

Kale direkleri ve kale üst direği yuvarlak veya oval olmalı ve maksimum çapı 0.15 metreyi geçmeyecektir.

Kale direkleri sahanın dışında, fakat gol çizgisiyle aynı hizada olacak şekilde konumlandırılacaktır. 

OYUN TOPUNUN ÖZELLİKLERİ:

Top aşağıdaki özelliklere uygun olacaktır.

Çap: 24-25 cm

Çevresi: 75.5 cm-78.5 cm

Ağırlık: 1.250 gr. (+/- 50 gr).

Ses delikleri: Çakışmayacak şekilde üst yarım kürede 4 delik ve alt yarım kürede 4 delik.

Ziller: 2 tane

Elastomer: Doğal Kauçuk

Norm DIN 53505’e Göre Sertlik: 80-85 °Shore A

Renk: Mavi

Yüzey: Boğumlu

Toksikolojik bileşensiz.

 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.