Dinçer Çekmez kimdir? Metin Çekmez’in kardeşi Dinçer Çekmez neden öldü?

Oyuncusu Metin Çekmez (76), kanser tedavisi gördüğü Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’nde dün hayatını kaybetmişti. Usta sanatçı, Kuşadası’nda son yolculuğuna uğurlandı. Çekmez’in naaşı Davutlar Osmaniye Mezarlığı’na defnedildi.

Metin Çekmez’in kardeşi Dinçer Çekmez neden öldü?

Kansere yenik düşen Metin Çekmez’in kendisi gibi oyuncu olan ağabeyi Dinçer Çekmez de 2013 yılında kan kanseri nedeniyle vefat etmişti. Metin Çekmez ile ağabeyi Dinçer Çekmez, Yeşilçam’ın unutulmaz filmi Atla Gel Şaban’da birlikte rol aldılar.

DİNÇER ÇEKMEZ KİMDİR?

(22 Ocak 1943, İstanbul – 12 Mart 2013), özellikle 1970’li yıllarda rol aldığı güldürü filmleriyle tanınan Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısıdır. Kabataş Lisesinden mezun olduktan sonra Şehir Tiyatroları’nın açmış olduğu imtihanlara girdi ve sınavı birincilikle kazandı. Dinçer Çekmez Şehir Tiyatroları’ndaki ilk yıllarından şöyle bahseder: ”Şehir Tiyatrosu’na girer girmez ‘Hamlet’te rol verdiler. Müjdat Gezen, Savaş Dinçel filan çıldırdılar; ‘gelir gelmez nasıl böyle bir rolü kaptı’ diye. Arkasından art arda roller geldi. 19 yaşımdan beri tüm başroller kafama yıkıldı.”

Özellikle Kemal Sunal’la birlikte oynadığı Şark Bülbülü, Tarzan Rıfkı, İnek Şaban, Şaban Askerde, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Atla Gel Şaban gibi film ve TV dizilerinde aldığı rollerle, filmlerde kullandığı kültleşmiş replikleriyle (“O kadar!” ve “Mazlum’u getirin bana!” gibi) ve “Kadırgalı Eşref” adlı bir kabadayıyı oynadığı Şabanoğlu Şaban filminde attığı naralarıyla meşhurdur.

Uzun yıllar İstanbul Şehir Tiyatrosu kadrosunda pek çok oyunda rol aldı. Sinema filmi ve dizilerde karakter rolleri oynadı ve karakter seslendirmeleri yaptı. Ayşin Atav ile evliliğinden Ceren, ikinci evliliğinden Canseli adlı iki kızı vardır. Sinema ve tiyatro oyuncusu Metin Çekmez’in ağabeyidir. Lösemi hastalığı nedeniyle 12 Mart 2013 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 70 yaşında yaşamını yitirdi. Şakirin Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.