Tanık Gösterme Nedir, Nasıl Yapılır? Paragrafta Tanık Gösterme Örnekleri Nelerdir?

Tanık Gösterme Nedir?

Anlatılan bir düşünce ya da fikri daha iyi hale getirmek, inandırıcılığı artırmak ile söyleneni karşı tarafa ispatlayabilmek için üçüncü kişilerden yapılan alıntıya tanık gösterme denir. Özellikle belli başlı kişilerin cümleleri ya da söylediklerinden bir kısmı ele alınmak suretiyle, herhangi bir düşünce ve fikir daha güçlü bir biçimde desteklenir. Bu sayede üçüncü kişilerden alınan kesitler sayesinde, ikinci kişilere konu daha etkin bir biçimde anlatılabilmektedir.

Tanık Gösterme Nasıl Yapılır?

Özellikle yazarlar bazen kendi düşüncelerini daha güçlü hale getirebilmek için, yine kendileri ile aynı fikirde olan uzmanların görüşlerine yer verirler. Bu bağlamda tanık gösterme gerçekleşir. Özellikle tanıdığına başvurulan kişilerin sözleri üzerinden alıntı yapılacak ise, bu kişiler mutlaka alanında yetkin ve söz sahibi olan insanlar olmalıdır. Bunun temel nedeni ise okuyan ya da karşı tarafa söylenen söz ve cümlelerin ikna edici hale gelmesidir. Yani herhangi bir konu içerisinde uzman olan kişilerin düşünceleri üzerinden yapılan alıntı, etkin bir şekilde tanık gösterme olarak değerlendirilir.

Paragrafta Tanık Gösterme Örnekleri Nelerdir?

Tanık gösterme özellikle paragraf kapsamında cümle içerisinde ele alınır ve ifade edilir. Konusunda uzman kişilerin sözleri ele alınmak suretiyle, paragrafta kullanılır ve bu bağlamda düşünce veya fikir daha etkin bir şekilde karşı tarafa aktarılır.

Örnek: Dili güzelleştirmek, geliştirmek ve aynı zamanda korumak amaçlı toplumun bütün bireylerine de görevler düşmektedir. Özellikle 7’den 70’e herkesin dili ortak bir biçimde güzel şekilde kullanması gerekir. Orhan Veli Kanık ise bu konuda, nasıl hareket edilmesi açısından şunu ifade etmiştir; ‘Dili her zaman ve her yerde düşünmemiz gerekir. Bir takvim yaprağında, bir sokak ilanında dile karşı sorumlu olduğumuzu her daim hatırlamalıyız.’’

Bu şekilde tanık gösterme üzerinden birçok farklı örnek ele almak mümkün.

 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.