Tokat İlçeleri Nelerdir? Tokat’ın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Tokat Haritası…

Tokat Nedir?

Tokat, Bizans dönemi adı ile Komana, Yunanca adı ile Τοκάτ, İran dönemi adı ile Kah-Cun, Selçuklu Devleti dönemi içerisinde Dar Ün-Nusret, Moğollar dönemi içerisinde Sobaru isimleri ile de bilinmekte olan ve Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi içerisinde yer alan bir ili ifade etmektedir. Kuzeyde Samsun, kuzeydoğu kısmında Ordu, doğu ve güney kısmında Sivas, güneybatısında Yozgat ve batı kısmında da Amasya illeri ile komşu olmaktadır. İlçelerinden Sulusaray ve Yeşilyurt, İç Anadolu Bölgesi’nde kalmaktadır. 1943 senesinde Erbaa, 1944 tarihinde Artova ve Turhal, 1954 senesinde Almus, 1987 senesinde Pazar ve Yeşilyurt, 1990 senesinde ise Başçiftlik ve Sulusaray ilçeleri kurulmuştur.

Tokat’ın Nüfusu Ne Kadardır?

Şubat 2021 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine bakıldığında merkez ilçe ile birlikte 12 ilçe, 37 tane belediye ile bahsedilen belediyelerde 315 tane mahalle ve ayrıca 613 tane köy bulunmaktadır. Şehir merkezinin denizden olan yüksekliği 630 metredir. Tokat ilinin nüfusu 597.861 şeklindedir. 2020 sonu itibari ile bu nüfusun % 79’u ise kentlerde yaşamaktadır. Şehrin yüz ölçümü 10.044 kilometrekaredir. İlde kilometrekareye 60 kişi düşmektedir. Bahsedilen sayı merkezde ise 102 şeklinde olmaktadır. İlde senelik nüfus % 2,43 oranında azalmıştır. Nüfus artış oranının en yüksek ve en düşük olduğu ilçeler; Erbaa % 2,86 ve Başçiftlık -% 33,56 şeklindedir.

Tokat’ın İlçeleri Nelerdir?

Tokat ilinin pek çok ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler şu şekildedir:

Tokat (il merkezi)

Artova

Başçiftlik

Almus

Niksar

Erbaa

Reşadiye

Pazar

Turhal

Sulusaray

Zile

Yeşilyurt

Şeklinde ifade edilmektedir.

Tokat’ın Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

Tokat ve çevre illerden geçmekte olan Yeşilırmak, Karadeniz Bölgesi içerisinde önemli bir sulak alan meydana getirmektedir. Deveci dağlarının orta kesimlerinin kuzey yamaçlarından doğup sol taraftan Yeşilırmak’a kavuşabilen bir akarsu vadisinin yamaçlarında kurulan şehir, oldukça engebeli bir bölgede yer almaktadır.

Orta Karadeniz kıyılarını, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’ne bağlamakta olan önemli yolların kavşağı üzerinde eski nitelikteki bir yerleşme alanı olan Tokat ili; kuzeyinde Samsun, kuzeydoğu kısmında Ordu, güney kısmında Sivas, güneybatı kısmında Yozgat, batı kısmında Amasya ili ile çevrili olmaktadır. İlin toplam yüz ölçümü ise 10.071 km² şeklindedir. Kapladığı alan bakımından Türkiye topraklarının yaklaşık % 1.3’ünü kapsamaktadır. Denizden yükseltisi ise 623 metredir. Coğrafi Koordinatlarına bakıldığında 39° 51′ ve 40° 55′ kuzey enlemleri ile birlikte 35° 27′ ve 37° 39′ Doğu boylamları arasında bulunan Tokat, 1923 senesinde il olmuştur. 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.