Roş Aşana Bayramı nedir, ne demek? 2021 Roş Aşana ne zaman?

İbrani takvimde yılbaşını simgeleyen Roş Aşana Musevi alemi için önemli dini günler arasında bulunuyor. Bayram kapsamında çeşitli kutlamalar gerçekleştiriliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ROŞ AŞANA MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Roş Aşana Bayramı için tebrik mesajı yayınladı. Erdoğan mesajında “Musevi vatandaşlarımızın, İbrani takvimine göre yılbaşını simgeleyen Roş Aşana Bayramı’nı en samimi dileklerimle tebrik ediyorum. Kültürel, siyasi ve beşerî yapımızdaki farklılıklar, ülkemizi ileriye taşıyan, birlik ve beraberliğimizi güçlendiren zenginlik kaynağımızdır.” ifadelerini kullandı.

2021 ROŞ AŞANA NE ZAMAN?

2021 yılında Roş Aşana Bayramı 6 Eylül 2021 Pazartesi gününe denk geliyor.

ROŞ AŞANA NEDİR, NE DEMEK?

Yahudiler tarafından kutlanan İbrani takviminin Yeni Yılıdır. Tanah’ta Yom Teruah olarak geçen bugünün meali “haykırış ve devirme günü” dür.

İki gün süren bayram boyunca ailece yemek yeme ve ballı elma veya elma reçeli yeme adetleri vardır. Sinagogda bayramın ikinci sabahı, senenin iyi geçmesini dilemenin sembolü olarak koç boynuzundan yapılan şofar çalınır. Roş Haşanah’ın kutlandığı gün boyunca Yahudilerin dinlenme günü olan şabat günü olan yasaklar geçerlidir.

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.