Okul çantası nasıl seçilmelidir? – Sağlık Haberleri

Çocuklar için ağırlığın dengeli bir şekilde ayarlanması için okul çantası , sırt çantası şeklinde seçilmelidir.
Omuz çantaları tek yöne ağırlık yaratacağından çocuğun ileriki dönemlerinde omuz ve sırt ağrısı yaşamasına yol açabilir. 
İlkokul çağındaki çocukların çantalarının kendi ağırlıklarının maksimum %10-15’i oranında olması gerekir.
Örneğin 7 yaşında ve 23 kg olan bir çocuk en fazla 3,5 kg yük taşımalıdır.
Ağır çanta taşıyan çocuklar, ağırlıklarını dengelemek için öne doğru eğilmeye başlar.
Çanta askılarının çok bol olması, çantanın çocuğun tam sırtını kavrayacak şekilde değil, kalçalarına gelecek şekilde aşağıda kalması da çocuğun bel kısmına fazla yük binmesine yol açar.
Özellikle sırtta taşınan çantalar vücudun ön bölümündeki kasların daha fazla güçlenmesine yol açar.
İlerleyen dönemlerde kamburlaşmaya yol açan bu durum, bel düzleşmesi gibi problemleri de beraberinde getirir.
 
Okul çantası seçerken dikkat edilecek 5 unsur

Okul çantası seçimi yaparken her ne kadar çocuklarımız rengarenk desenlerin ve çizgi film kahramanların büyüsüne kapılsa da onlara hem sevecekleri hem de sağlıklı olan çantayı seçmek mümkün.

Ortopedik olarak vücuda oturan, çocukların vücut yapılarına göre ayarlanabilen çantaların seçilmesi, omurga sağlığının korunmasına destek oluyor.

Ortopedi ve Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Akif Albayrak, çocukların eğitim yılı boyunca kullanacağı çantaların içine koyulan eşyaların eşit şekilde dağıtılmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Böylece sırta binen yükün de eşit şekilde dağılması sağlanıyor.

İşte okul çantası seçerken dikkat edilmesi gereken 5 konu…

 

1. Ayarlanabilir ve kalın askılı çantalar seçin

Okul çantalarının askılarının kalın olması, ağırlığın omzun ve sırtın geniş bölümüne yayılmasını sağlar. Askıların boyu çocukların vücut yapısına uygun şekilde ayarlanabilmeli ve askı ayarı bozulmamalıdır.

Sırt çantası askıları bol tutulursa, çanta çocuğun tam sırtını kavrayacak şekilde değil, kalçalarına değecek şekilde aşağıda kalır, bu da çocuğun bel kısmına fazla yük binmesine yol açar. Bu nedenle askıların kaygan malzemeden olmaması, ayarlanan askının sürekli olarak açılmaması önemlidir.

Bel kayış bağlantılı sırt çantaları bu anlamda daha da idealdir. Sırt çantasının bel kayış bağlantısı çantanın yükünün eşit dağıtılabilmesine yardımcı olur.

 

2. Omuz, sırt ve beli koruyan destekleyici pedleri olsun
 

Çantalarda omuzları, sırtı ve beli koruyan destekleyici yumuşak pedler bulunmalıdır. İnce askılı çantalar ve omuzlarında yumuşak ped olmayan modeller omuz ve sırt bölgesinde yumuşak doku hasarına yol açabilir. Bu nedenle çantada omuz ‌pedinin olmasına da dikkat edebilirsiniz. Çocuğun sırt bölgesine değen kısımlarda da yumuşak pedlerin olması, kitap ve defter kenarlarının çocuğun sırtına ya da beline değmemesini sağlar.

 

3. Çok bölmeli çantalar tercih edin, yükü eşit dağıtın
 

Yükün eşit dağılabilmesi için çok bölmeli çantalar tercih edilmelidir. Çanta doluyken, çanta çocuğun kalça çizgisinden daha aşağı sarkmamalıdır.

Ağırlığı eşit olarak dağıtmak için cepleri, yuvaları ve bölmeleri olan çantalar aynı zamanda çocuğun düzen konusunda farkındalık kazanmasını da sağlar.

 

4. Sağlıklı malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat edin
 

Seçtiğiniz çantanın çocuğunuzun sağlığını tehdit etmeyecek sağlıklı malzemelerden üretilmiş olması gerekir. Çantanın kanserojen veya alerjen madde içerip içermediği öğrenmelisiniz. Bu nedenle beğendiğiniz çanta modelini satın almadan önce mutlaka markanın kalite belgelerini kontrol etmeniz tavsiye edilir

 

5. Çantanın kendisinin ağır olmamasına dikkat edin
 

Çantalar içi boş olduğunda da ağır olmamalıdır. Bu nedenle hafif çantalar tercih edilmesi önemlidir. Bu sayede çocuk ayrıca çanta ağırlığından kurtulmuş olur. Özellkle postacı tipi yandan çantalarda kullanılan bir malzeme olan deri veya suni deri gibi malzemeler çantanın kendisini boşken bile ağır hale getirir. Bu da çocuğunuzun boşuna ekstra yük taşımasına neden olur.

Unutmamalısınız ki, özellike ilkokul çağındaki çocukların çantalarının kendi ağırlıklarının maksimum %10-15’i oranında olması gerekir. Örneğin 7 yaşında ve 23 kg olan bir çocuk en fazla 3,5 kg yük taşımalıdır. Eğer çanta da ağır olursa, bu onun küçük omuzlarına çok daha fazla yük bindirecektir.

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.