Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi ile sadece 20 saniyede işlem!

İGA’nın resmi sosyal medya hesabından “Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi” ile ilgili paylaşım yapıldı. İstanbul Havalimanı’nda, yolcular ile yaklaşık 20 saniyede işlemlerini yapabiliyor. Öte yandan İstanbul Havalimanı’nda tüm işlemlerin temassız yapılabilmesi için biyometrik sistem üzerinde de çalışmalar yürütülüyor.

‘HIZLI PASAPORT GEÇİŞ SİSTEMİ’ NEDİR?

18 yaşını doldurmuş, T.C. vatandaşı ve çipli pasaport sahibi olan yolculara ”Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi” ile yolculukları esnasında zaman kazandırılmaktadır. Sistem sayesinde yolcular yüz tanıma ve parmak izi kontrollerinin ardından 18 saniye içerisinde havalimanında 16 geliş,10 gidiş ve 4 transfer alanında yer alan toplam 30 hızlı pasaport geçiş bankosundan geçebilmektedir.

Pasaportlarıyla beraber gelen yolcuların sistemin bulunduğu ilk noktada pasaportlarını okutmaları gerekiyor. Ardından parmak izi ve yüzlerindeki biyometrik veriler ile pasaporttaki bilgileri eşleştiriliyor. Böylece yolcular, toplamda yaklaşık 18-20 saniyede pasaport işlemlerini yapabilmektedir. Geçiş yapan yolcuların pasaportlarına damga vurma işlemi ise emniyet görevlileri tarafından yapılmaktadır.

About admin

Check Also

Last »

Last » Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.