Arafat Nedir, Nerededir? Arafat’ta Neler Yapılır, Önemi Nedir?

Arafat Nedir, Nerededir?

Arafat Dağı, Müslümanlar açısından son derece önemli olan bir dağdır. Bu nedenle bu dağ insanlar tarafından merak edilmektedir. Arafat Dağı, Mekke’de bulunan bir dağdır. Burası Mekke şehrine 21 km doğu bölümünde yer almaktadır. Arafat Dağının yüksekliği yaklaşık 254 metre kadardır. Burası yüksek bir ova görünümüne sahiptir. Arafat Meydanı
ise 13 km2 kadar bir alanda yer alır.

Arafat Ne Demektir?

Arafat isminin nasıl verildiği ile ilgili bir takım rivayetler bulunmaktadır. Bir rivayete göre Cebrail (a.s), Hz. İbrahim’in (a.s) yanına gelmiş ve Hac ibadetinin nerede ve nasıl yapılacağını anlatmıştır. Anlatma esnasında sıra Arafat Dağına geldiği esnada Arapça anladın mı anlamına gelen Arefte? demiştir. Bu soruyu Hz. İbrahim (a.s) areftü şeklinde yanıtlamıştır. İşte Arafat Dağının isminin buradan geldiği düşünülmektedir.

Arafat Dağının Önemi Nedir?

Arafat Dağı, Müslümanlar açısından son derece önemlidir. Bunun nedeni ise burada Müslümanlar açısından önemli olan bir takım olaylar meydana gelmiştir. Arafat Dağında meydana gelen önemli olaylar şu şekildedir;

Arafat Dağı, Adem ile Havva’nın ilk buluşmuş oldukları yer olarak bilinir. Adem ile Havva yeryüzüne gönderildikten sonra yıllarca birbirini aramış sonrasında ise Arafat Dağında birbirlerine kavuşmuşlardır.

Hac ziyareti, İslam’ın 5 şartı arasında yer almaktadır. Hac ziyaretindeki ibadetlerden bir tanesi olan vakfe ise bu dağda yapılır. Dünyanın pek çok yerinden gelen Müslümanlar bu dağda toplanır. Bu dağda Müslümanlar hep beraber günahlarının affedilmesi için dua etmektedir. Bu ziyaretin ardından Müslümanların günahlarından arındığı kabul edilmektedir.

Bunun yanında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet (SAV) Hac, Arafat’tır ifadelerini kullanmıştır. Hac ibadetinin tamamlanması için Arafat dağının ziyaret edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple Arafat Dağı Müslümanlar için çok önemlidir. Bunun yanında Kur’an-ı Kerim’de de Arafat dağının Müslümanlar için ne kadar önemli olduğundan bahsedilmektedir.

 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.