OBP puanı nedir, nasıl hesaplanır? ÖSYM’den OBP puanı açıklaması.. OBP puanının yerleştirmeye etkisi!

Ortaöğretim Başarı Puanı olarak bilinen ve ortaöğretimden mezun olan öğrencilerin almış oldukları derslerden elde ettiği başarı puanı olarak belirtilen OBP puanı ÖSYM başkanının açıklamaları sonrasında gündem oldu. ÖSYM, OBP puanı hakkında detaylar YKS 2.ek yerleştirme dönemi öncesinde merak ediliyor.

OBP PUANI NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

Kısaca ifade edilmek gerekirse OBP; okul puanı olarak kullanılan ve ortaöğretimden mezun olan öğrencilerin almış oldukları derslerden elde ettiği başarı puanı olarak biliniyor. Bilinen adıyla daha çok okul puanı olarak kullanılır. Türkiye genelinde liseye geçiş yapacak öğrencilerin değerlendirilmesi ile, ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden Lise mezuniyet puanı) 5 ile çarpılarak OBP’ye dönüştürülür. Böylelikle, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, en yüksek 100 olan diploma notu için de 500 olarak elde edilir. 50’nin altında olan diploma notları ise 50 olarak değerlendirmeye alınır. Bu şekilde hesaplanan Ortaöğretim Başarı Puanının yüzde on ikisi (katsayı=0,12) merkezi sınavdan alınan puanlara eklenerek adayın yerleştirme puanları hesaplanır.

OBP PUANI SIRALAMAYI NE KADAR ETKİLER?

OBP’nin yerleştirme puanına katkısı maksimum yüzde 12. Lise hayatı boyunca bütün notları 100 olan bir öğrenci yüzde 12’lik katkıyı alıyor. Bu da 60 puanın tamamı demek. Ortalama yani bütün notları 100 olmayan bir öğrenci içinse yüzde 8-9 oranında katkı sağlıyor.

ÖSYM’DEN OBP PUANI AÇIKLAMASI

 

 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.