Son dakika haberleri: Üniversiteler kapanır mı? Kabine Toplantısı bitti mi? Üniversiteler online mı olacak?

Üniversiteler ile ilgili son dakika gelişmeleri sorgulanıyor. Üniversitelerde yüz yüze eğitim devam ediyor. Artan vaka sayılarıyla üniversitelerdeki eğitimin nasıl olacağı merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Kabine Toplantısı bugün gerçekleşiyor. Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalar yapması bekleniyor. 

Kabine Toplantısında üniversiteler hakkında karar çıktı mı?

Kabine Toplantısı sonrası üniversitelerin son durumu belli olacak. 

Üniversiteler online eğitim olur mu?

YÖK Başkanı Erol Özvar üniversitelerle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Üniversitelerde 1,5 yıldır öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla derslerine devam ettiklerini dile getiren Özvar, şöyle devam etti: “Bu süreç gerçekten kolay olmayan bir süreçti. Ancak bu süreci üniversitelerimizin başarılı yönettiği kanaatini taşıyorum. Öğrencilerimiz de sabırla derslerine devam ettiler. Uzaktan eğitim, yükseköğretimin bir parçasıdır, kendisi değil. Uzaktan eğitimin yükseköğretimde yüz yüze eğitimin yerini alması veya onu ikame etmesi beklenemez. Örgün eğitimde asıl olan yüz yüze eğitimdir. YÖK olarak bütün üniversitelerimizde yüz yüze eğitimin esas olduğunu, kural olduğunu düşünüyoruz. Ama tabii şartlar bazen örgün eğitimde olduğu gibi yüz yüze eğitimin yapılmasına imkan vermeyebilir. Nitekim geçtiğimiz 1,5 yıl boyunca Kovid-19 salgını nedeniyle eğitimi bütünüyle uzaktan öğretim usulüyle yapmaya çalıştık ve başardık. Şimdi 2021-2022 akademik yılında bütün üniversitelerimizde aldığımız karara göre eğitim ve öğretim yüz yüze yapılacaktır. Biz artık eğitim ve öğretimin üniversitelerde yüz yüze, yani öğrencilerimizin arkadaşlarıyla beraber, öğretim üyeleriyle beraber, kampüsün içerisinde, fakültelerde bütün sosyal alanlarda yapılmasını arzu ediyoruz. Bu fevkalade önemli bir konu.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Kovid-19 salgın sürecinin devam ettiğinin altını çizen Özvar, “Bu gerçek, ancak bu gerçekle yükseköğretimde eğitim ve öğretimin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.