Burak Elmas açıkladı: Şimdiden anlaştık

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, yayıncı kuruluş beIN Sports’ta katıldığı programda canlı yayında açıklamalarda bulundu.

İşte Burak Elmas’ın açıklamaları;

Bizim açımızdan çok önemli bir seçimdi. Hep söylediğimiz şey bizim için aday olmak iktidar mücadelesi değil, Galatasaray için verdiğimiz bir mücadeleydi. Türkiye’de örnek olacak bir seçim süreci yürüttük. Seçim sürecimde yorulduk ama Galatasaray için yorulmak batmıyor. Seçime hazırlanırken kazanmaktan ziyade prensiplere sahip çıkmayı daha uygun gördük. Liyakat sahibi, konularına hakim arkadaşlarımla yola çıktık. Sonunda da genel kurul üyeleri teveccüh gösterdi. Galatasaray’ın aklı seliminin ortaya çıkması memnun etti. Önceden de yöneticilik yaptım. Şampiyonluklar olunduğu zaman biter, ertesi gün yeni sezon başlar.

“400 MİLYON TL FAİZ ÖDEYECEĞİZ”

Uluslararası tüm sektörler pandemiden etkilendiler. Bizim özellikle Spor kulüplerinin nezdindeki problemin sebebi pandemi değil. Pandemi, üstüne geldi. Pandemi olmasaydı da spor kulüpleri ciddi bir ekonomik krizin içine girecekti. Şampiyonlar Ligi’ne direkt gitme gibi bir durum vardı, o da bitti. Hala bazı alışkanlıklar devam ediyor. Biz aday olurken her ne olursa olsun bu alışkanlıkların değişmesi gerektiğini söyledik. Kulübümüz 2 tane Bankalar Birliği anlaşması imzaladı. Pandemi dönemindeki açığın büyük bir kısmı o anlaşmalardan biriyle kapandı. Galatasaray’ın ödeyeceği faiz miktarı 400 milyon TL civarı. Ödenecek. İki sıkıntı var. Hükümetimiz pandemi sürecinde ciddi mücadele vermek zorundaydı. Futbol bunun biraz dışında kaldı.

“SANKİ MİLLİ MARŞ OKUNUNCA MİLLİ TAKIM BAŞARILI OLUYOR”

Önümüzdeki sene yabancı kuralı düşecek. Kulüplerimizin yaptığı transferlere bakın, yabancılara uzun kontrat yapıyorsunuz. Belki de gelecek sene göndermek isteyeceksiniz. Futbol paydaşlarının, bazı teknik adamların bu konuda samimi olmadıklarını düşünüyorum. Aynı konuda iki farklı görüşü söyleyen teknik direktörler gördük. Kısıtlanmalı, milli takıma şöyle oluyor diyenler, ben yabancıya karşı değilim diyorlar aynı sene içinde. Bu samimiyetsiz. Buraya belli kalitede yabancıların gelmesi lazım. Geçmişte yabancı kuralı 3-4’ken Türk futbolu uçmadı. Burada mesele iyi oyuncuyla antrenman ve maç yapmak. Altyapı diyoruz, Türk yetiştirelim diyoruz. Bizim oyuncuları Avrupa kulüpleri parayı bastırıp transfer ediyor. Türk futbolcusu yurtdışına gidiyor. Galatasaray, Ozan Kabak’ı yarım sezon oynatabildi. Türk kulüplerine yabancı sınırlaması getirmek yerine altyapıya teşvik etmek gerekli. Belli düzeyde yabancıların buraya getirilmesi için gereken yapılmalı. Bir sistemsizlik var. Sistemsizlik, sistemi içinde yürümeye çalışılıyor. Her ne olursa olsun biz doğruları söylemeye devam edeceğiz. Yine birileri çıkar, milli marş okunmuyor der. Sanki milli marş okununca milli takım başarılı oluyor. Bu konuda fikir üretenlerin istedikleri konularda bir yükümlülükleri yok. Onlar reyting alıyor, kendilerini kurtarıyor.

“ADİL BİR SİSTEM İSTİYORUZ”

Kulüpler Birliği bu sene çok aktif. Göreve geldiğimiz günden beri diyalogla bir şeylerin çözülmesini hep masaya koyduk. Kişiler çekememeler, güç alanını koruma savaşları var. Bunların hiçbirinin hedefi Türk futbolunu korumak için değil. MHK ve Tahkim Kurulu’nun bağımsız olması için bir öneri sunuldu ve harekete geçildi. Federasyon da orada anlayışlı ve farkında davrandı. En basitine kaçıp sorun bitmiş gibi davranıyoruz, halbuki sorun devam ediyor. Vicdani yara bırakmayacak şekilde herkese eşit olarak, hatalardan arındırılmış bir sistem istiyoruz. Ahmet Ağaoğlu da federasyonla istişare halinde. Sonuca varmış bir çalışma yok.

RADAMEL FALCAO AÇIKLAMASI

Baskıyı kim yapıyor o önemli. Bütün sorunlara hakim birisi mi yapıyor? Baskı sahada başarılı olmak için yapılıyor. O baskıya boyun eğip, 5 yılı çöpe atıp, benden sonra gelen halletsin demek olmuyor. Eğer herhangi bir o dönem görev yapan yöneticimiz kulüp sahibi olsaydı Falcao’yu transfer etmezdi. Ben bunu iddia ediyorum. Bu transferi yapmazlardı. Bu tarz hamleler kulüplerin geleceklerini ipotek altına alıyor. Falcao’yla açık ve samimi şekilde konuştuk. Galatasaray’ın içinde bulunduğu maddi durumun, maaşlarını ödemek için uygun olmadığını onlara söyledik. Bazı oyuncular anlayışlı davrandılar. Falcao’nun maaşının %40’ını ödeyerek kontrattan çıktık.

“FATİH HOCA İLE GÜZEL BİR BİRLİKTELİĞİMİZ VAR”

Fatih Hoca ile çok genç yaşlarımda çalıştım. Birbirimizi tanıdığımızı düşünüyorum. Taraf olduğumuz için hocanın yara görmemesi için o dönem hiç konuşmadım. Hocamızla konuştuk, bu çok önemli bir anlaşma. Bu projeyi teknik direktörünüz benimsemiyorsa hiçbir anlamı yok. Fatih Hoca’nın bir avantajı var, benim kadar Galatasaraylı. Bütün perspektiflerden bakarak, prensipleri oturtup konuştuk anlaştık. Avrupa Şampiyonası sonrasında transferleri yapalım dedik hocamızla. 1-2 maçlık alacağımız karar Galatasaray’ın geleceği adına doğru olmayabilir dedik. Her sene 11’e 5-6 oyuncu alınacak sistemden uzak duralım, baskıya boyun eğmeyelim, dirayetli duralım dedik. Seçim öncesi de deklare etmiştim. Futbol bana bağlı olacak demiştim. Hocayla arama kimseyi sokmaya gerek yok. Hocamızla fikir alışverişinde bulunuyoruz. Güzel bir birlikteliğimiz var.

“STRATEJİMİZ VAR, UYGULAYACAĞIZ”

Dönemsel düşünen, stratejisi olmayan ve ürkek davrananlar uzun vadeli başarıyı yakalayamazlar. Bizim bir stratejimiz var, uygulamaya devam edeceğiz. Baskılar gelebilir, baskıları kaldıramıyorsanız, kulübünüzün bekası için ayakta duramıyorsanız bu göreve talip olmamalısınız.

“TRANSFERDE HATA YAPMADIK”

Scout raporları önemliydi. Yurtdışında birçok yerden oyuncuları izleyen scoutlarla görüşmeler yapıldı. Ben kendim görüşerek transferleri yaptık. Birlikte hareket ederek oyuncuları transfer ettik. Benim sahada gördüğüm ve bize geldiklerinden sonraki performanslarına baktığımızda transferde hata yapmadığımızı görüyorum. 2 Ümit Milli Takım oyuncusu A Takım’a yükseldiler. Taylan – Berkan orta sahası vardı. Uzun zamandır görmediğimiz kadar çok oyuncumuz vardı milli takımda. Doğruları yapmaya devam ederseniz başarı sonunda gelecektir. Stratejimizin doğru ilerlediğini düşünüyorum.

“GEDSON’U GÖNDERMEK İSTEMEDİLER”

Gedson’u önce göndermek istemediler. Kiralamak da istemediler. Orada yönetim değişti. Sürekli yönetimin vereceği kararı bekledik. Takımda tutmaya karar verdiler. Takımda tutmaya karar verdiler. Kulübünde başarılar dileriz.

“MARCAO’YU KAYBETMEMEK ADINA…”

Ben de ilk kez Marcao-Kerem olayını gördüm. Her şeyi gördüm dememek lazımmış. İki oyuncumuz da bizim oyuncumuz. Halı sahada top oynuyorsunuzdur, Bazı arkadaşlarımız vardır, sinirlidir. Ben de çok yaşadım. Pişman mı bir daha yapacak mı diye bakarsınız. Olayın arkasına bakarsınız. Kardeşler kavga edebilir, ben sizi aileden attım demiyorsunuz. Galatasaray büyük bir aile. Marcao ve Kerem de bir parçamız. Olayın olduğu an karar vermek yanlışa itebilir. Siz o an direnemiyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. Oyuncularımızın ruhsal durumu açısından temkinli bir duruş sergiledik. Ben de olayın akabinde soyunma odasına indim ve hocamla oturup analiz yaptık. Sonunda da bir hareket planı belirledik. Galatasaray’ın geleceğini etkileyecek bir karar yerine takımı birlikte İstanbul’a getirmek istedik. Hemen biletini keselim gibi bir düşünce var ülkemizde. Kerem bizim için çok değerli, Galatasaray çok ciddi bir yatırım yaptı ona. Hem haksızlığa uğramış hissetmemesi adına hem de Marcao’yu kaybetmemek adına bu kararı verdik. Marcao özür diledi. Yaptırım da uyguladık. Galatasaray’ın bütün sporcularını ve varlıklarını korumak bizim görevimiz. Bazen çok zor oluyor ama kolay olsa herkes yapardı.

MUSLERA ÖZEL UÇAKLA GELECEK

Eğer bir aksilik çıkmazsa gerekli organizasyonu yaptık. Umarım cuma akşamüstü burada olacak Muslera. Özel uçakla getireceğiz.

“UEFA FUTBOLUN RUHUNA ZARAR VERDİ”

En dişe diş rekabet var herhalde şu anda ligde. Gerçekten birbirinden dişli takımlar var. Ligimizdeki takım sayısı da milli maç takvimi de takımlara yardımcı olmuyor. Avrupa kupası oynamadığımız aralarda da lig maçı oynamak zorunda kalıyoruz. Marcao’yu değerlendiremedik. Avrupa kupalarında başarılı başlamak değil, başarılı bitirmek önemli. Makas, biz UEFA Kupası’nı aldığımızda açıldı. 2000’li yıllarda biz şampiyon olduğumuzda transfer sistemi farklıydı. İçeride bir transfer yönetmeliğimiz vardı. UEFA’nın futbolun ruhuna aldığı yanlış kararlarla çok zarar verdiğini düşünüyorum. Ülkelerin daha az gelirli liglerinin temsilcilerinin başarı kazanma ihtimali vardı. Galatasaray, Kızılyıldız, Alaves gibi takımlar. UEFA, verdiği kararlarla baskılara boyun eğerek futbolu daha gelir kazanmayı arzu eden elitist takımların eline bıraktı. Galatasaray, 3 ön eleme oynayarak Şampiyonlar Ligi’ne katılım hakkı kazanıyorsa bu sistemde bir problem var. UEFA’nın Süper Lig’i engellemek için vermiş olduğu karar da ciddi bir teslimiyet. Avrupa’da eşit şartlarda mücadele etmek isteyen kulüplerle de görüşmeler yapıyoruz.

“HALİL DERVİŞOĞLU İÇİN ŞİMDİDEN ANLAŞTIK”

Halil Dervişoğlu’na da enteresan bir madde koyduk, anlaşılmadı. Bir senelik kiralık ücreti verdik. Halil’e gelecek herhangi bir teklifin aynısını ödeyerek, bonservisini alabiliriz. Yani kira bedeli düşülerek ilk alıcısı biz olacağız. Brentford kulübü de Halil’in performansına dayalı olarak iyi bir teklifi masada tutmak istediklerini söylediler. Biz de size gelen teklifin aynısını verirsek biz alalım dedik ve anlaştık.

“MOHAMED’E İZİN VERMEDİK”

Mustafa Muhammed’e Bordeaux’un bir ilgisi oldu. Bir arkadaşım beni ziyarete gelmişti. Bana, bir dizi izler gibiyim demişti. Aynı anda5-6 oyuncunun işlemiyle ilgili görüşmeler oluyordu. Mustafa’yla konuştuk, böyle bir şey varsa gitmek isterim dedi. Görüşmesine izin verdik. O sırada aramızda yaptığımız istişarelerde bunun olmasını istemediğimize kanaat getirdik. Konu böylece kapandı.

KEMERBURGAZ VE SALON MÜJDESİ

Süresi ve toplam bedeli göze alınırsa stat isim hakkı konusunda bir rekor oldu. nike‘la yaptığımız rekor bir anlaşma da var. Timur da ekibimizin bir parçası, yoldaşım. Taşın altına elini soktu, ciddi bir hizmet yaptı. Galatasaray açısından ekonomik olarak çok avantaj sağlayan bir anlaşma oldu. Diğer sponsorluklarımız da devam ediyor. Kemerburgaz için detaylı projelerimizi hazırladık. Milli emlaktan tapuyu almamız gerekiyor. Eyüp Sultan Belediyesi’ne başvurduk, oradan izin çıkınca Milli Emlak’a gideceğiz ve çalışmalara başlayacağız.

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.