Uzak Şehrin Masalı hastalık merak uyandırdı: Çocuk Melik hastalığı ne? Williams Sendromu belirtileri nedir? Sürekli gülme hastalığı tedavisi var mı?

Uzak Şehrin Masalı dizisindeki oyuncuların yanı sıra dizideki hastalıklar da merak uyandırıyor. Uzak Şehrin Masalı dizisinin ilk bölümünde Melik karakterinin hastalığı ilgi uyandırdı. Peki ama Uzak Şehrin Masalı dizisindeki çocuk oyuncu Melik’in Williams Sendromu hastalığı nedir?

Uzak Şehrin Masalı Melik’in hastalığı nedir?

Uzak Şehrin Masalı dizisinin ilk bölümünde dikkat çeken Melik karakterinin hastalığı Williams Sendromu olarak biliniyor. Williams Sendromu, sürekli gülme hastalığı olarak da hafızalarda yer ediniyor. 

Williams Sendromu nedir, belirtileri neler?

Williams sendromu veya Williams–Beuren Sendromu (Sürekli gülme hastalığı) ilk kez 1961 yılında Williams ve Beuren adlı doktorlar tarafından teşhis edilmiş ve tanımlanmış bir hastalıktır. Dünyada çok ender görülen genetik bir hastalıktır. Ortalama 20.000’de bir görülebilen bu bozukluk, kız ve erkek çocuklarda eşit olarak ortaya çıkabilir. 7 numaralı kromozom çiftinin herhangi birinde meydana gelen hatadan dolayı meydana gelir.

Sürekli gülme hastalığı belirtileri nelerdir?

Williams sendromlu bireyler, yaşama sürekli olumlu bakamaya çalışırlar. İçlerinde hüzün, acı veya sıkıntı olsa bile, yüzlerindeki tebessüm eksilmez. Aslında bu çocuklar güzler yüzlü olarak dünyaya gelirler. Yüzlerindeki sabit gülümseme ruhsal yapılarını da olumlu etkiler ve yaşama daima iyi taraftan bakmalarını sağlar. Birlikte oldukları insanlar için adeta birer mutluluk kaynağıdırlar. İnsanlarla çok çabuk kaynaşırlar ve sosyal yetenekleri bir hayli gelişmiştir. Özellikle zihinsel düzeyleri iyi olanlar, üzülebilecekleri durumlardan ve ortamlardan uzak durmayı seçerler.

Williams sendromu tedavisi var mı?

Williams sendromunun tedavisi kesin bir şekilde bulunmamaktadır. Yapılan tıbbi müdahaleler semptomu iyileştirme veya birey üzerindeki etkilerini azaltma yönündedir. Dar kan damarları semptomlara neden olurlarsa tedavi edilebilir. Fizik tedavi ve konuşma terapisi de faydalı olabilir.

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.