Her üç kadından biri kemik erimesi riski altında

Sağlıklı ve genç kemiklerin güçlü kolajen liflerine bağlı mineraller ve çoğunlukla da kalsiyum tuzlarından oluşan bir yapısı bulunuyor. Yaşlanmayla birlikte bu yapı gücünü kaybederek zayıflıyor ve dayanıksızlaşıyor. Osteoporozun risk faktörlerinin başında cinsiyet geliyor.

Özellikle kadınlarda menopoz sonrası kemik erimesi riski artıyor.

50 yaşın üzerindeki her üç kadından biri kemik erimesi riski altında!

50 yaşın üstündeki her üç kadından birinde ve her beş erkeğin birinde osteoporoz görülüyor.
Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burçin Karakuş Hatipoğlu, kadınların yaşam boyu kemik kütlelerinin %40-50’sini, erkeklerin ise %20-30’unu kaybettiğini belirtiyor.

Kemik erimesi risk faktörleri

Op. Dr. Burçin Karakuş Hatipoğlu, kemik erimesinin risk faktörlerini şu şekilde sıralıyor:
Beyaz veya Asya kökenli olmaSarışın mavi gözlü, ince ciltli, minyon tipli olmaAilede kemik erimesi öyküsü bulunmaGeç veya düzensiz âdet görmeErken menopozBeslenme durumuAşırı alkol, kahve ve tuz tüketimiSigara kullanımıKemik erimesi tanısı nasıl konulur?PAYLAŞ Kemik erimesi tanısı nasıl konulur?Kemik erimesinin tanısı kemik yoğunluğunun ölçülmesi ile konuyor. Kliniği kemik direncinin düşmesine bağlı ortaya çıkan kırıklar ile seyrediyor.

Kemik erimesi kırıklara davetiye çıkarıyor

Osteoporozun ilerlemesi durumunda hastalarda omurga içerisinde kırık veya çökmüş bir omurun neden olduğu bel ağrıları, kemiklerin eğrilmesine bağlı olarak boy kısalması, kamburlaşma, çarpık duruş, basit hareketlerde bile ortaya çıkabilen kırılma ve çatlamalar görülebiliyor. Aynı zamanda bu kırıkların iyileşmesi sağlıklı bir kemik yoğunluğuna sahip bireylere nazaran daha uzun sürüyor.

Kemikleri güçlendiren kalsiyum zengini 11 mucize besin

Kemikleri güçlendiren kalsiyum zengini 11 mucize besin Kemik erimesinin ilerlemeden kontrol altına alınması gerekiyor!Belirtilerin ancak osteoporozun ileri seviyelere ulaştığı ve kemik hasarlarının oluşmaya başladığı dönemlerde kendini gösterebilecek semptomlar olduğunu ifade eden Op. Dr. Karakuş Hatipoğlu, kemik erimesinde hasarın geri döndürülmesinin büyük ölçüde mümkün olmadığını belirtiyor. Bu nedenle hastalığın ilerlemeden kontrol altına alınması gerekiyor.

Bu nedenle ileri yaşlardaki bireylerin bu hastalığa yakalanmamak için gerekli yaşam tarzı değişikliklerini uygulaması gerekiyor.
Kemik erimesine karşı beslenme düzenine dikkat etmek ve sporu hayatınızın bir rutini haline getirmeniz gerekiyor. Ayrıca menopoz sonrası dönemdeki kadınların hekimlerinin önereceği aralıklarla kemik yoğunluğuna ilişkin tarama testlerini yaptırması da gerekiyor.

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.