Bu alışkanlıklar çocuğunuzun geleceğini etkiliyor

Teknoloji Ve İnternet Alışkanlığı Teknoloji bağımlılığında ve özellikle de yoğun ekran maruziyetine kalan bir çocukta, yaşa göre farklı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu durum daha sonra alışkanlık haline gelmektedir. İnternet ve teknoloji bağımlılığı olan bir çocukta; dil ve konuşma becerilerinde gerilik meydana gelebilir, her seslenildiğinde tepkisiz kalabilir, büyüdükçe dikkat eksikliği, öfke kontrolü sorunu gelişebilir, anne ve babayla, çevresiyle ilişkileri olumsuz etkilenebilir, okul hayatında birtakım sorunlar ve başarısızlıkla görülebilir.

Ergenlik döneminde ise içe kapanma, sosyal ortamlardan uzak durma ve iletişim güçlüğü ortaya çıkabilir. Ebeveynler, çocuklarının internette geçirdikleri zamanı takip ettikleri kadar içerikleri de takip etmesi, onları anlamaları açısından önemlidir. Çocuklara, kontrolsüz internet kullanımının zararlarını anlatmaya çalışmaktan kaçınılmamalıdır.

Çocuklarımızı internet alışkanlığından nasıl koruyabiliriz?

·         Haftalık internet kullanımı çizelgeleri hazırlayın, buna göre bir plan oluşturabilirsiniz.

·         Çocuklarınızı yetenek ve ilgi alanlarına uygun Spor ve sanat dallarına, hobilere yönlendirebilirsiniz.

·         Çocuğunuzun ihtiyaçlarını görmeyi deneyin. Hayatta, aile içi ilişkilerde ve sosyal ortamlarda beslenemediği, tamamlayamadığı faktörleri açığa çıkarın.

·         Çocukları teselli etmek, susturmak, yemek yedirmek için akıllı telefon/tablet vs. gibi aletleri asla kullanmayınız.

·         Günlük internet kullanım saatlerini belirleyin.

Sigara alışkanlığı

Sigara alışkanlığının daha çok çocukluk ve gençlik çağında edinilen bir alışkanlıktır. Sigara alışkanlığı ve bağımlılığının oluşumu birçok faktöre bağlıdır. Özentilik, gösteriş, taklit, sıkıntı, stres, büyüklerle zıtlaşma, güvensizlik, utangaçlık, arkadaş ısrarı, irtibat kurabilmek, eğlence, zevk. Bu gibi sebeplerle başlanan sigara içme alışkanlığı, psikososyal tabanlı zararlı davranışlardan biridir.

Sigara alışkanlığına nasıl yaklaşmalıyız?

·         Öncelikle doğru ve yanlış fark etmeksizin durumu çocuğunuza anlatın.

·         Sigaraya neyin sebep olduğunu anlamaya çalışın.

·         Nasihat değil bilgi verin.

·         Çocuğunuzu sigarayı bırakmaya teşvik edin ve her zaman bu konuda yanında olacağınızı hissettirin.

·         İlgi alanları için destekleyin, önerilerde bulunun. -Sigarayı bırakması için birlikte tarih belirleyin. Oluşabilecek davranışlara hazırlıklı olduğunuzdan emin olun.

Beslenme alışkanlığı

Beslenme, insan yaşamının sürdürülmesinde yaşam kalitesinin yükseltilmesinde ve korunmasında özel bir öneme sahiptir. Beslenme yetersizliği ve dengesizliğinden dolayı oluşabilecek pek çok hastalık vardır. Yetersiz ve dengesiz beslenme, vücut direncini azaltarak enfeksiyonlara zemin hazırlar fakat aşırı besin tüketimi ve fiziksel hareket azlığı da şişmanlığa yol açmaktadır.

Çocukların dengeli beslenme alışkanlığı kazanması için yapılması gerekenler davranışlar nelerdir?

·         Çocuğunuzun yemek hazırlanırken size yardımcı olmasına izin verin. Böylece çocuğunuzun yeni ve farklı bir yemeğe ilgi duymasını da sağlayabilirsiniz.

·         Çocuğunuzun sevdiği yemeklerden en azından bir tanesini pişirin.

·         Masanızı renklendirin. Bu çocuğunuzun ilgisini çekecek ve yediği yemek çeşidini artıracaktır.

·         Çocuk yemek yemeyi istemiyorsa ya da yemeğini bitirdiyse masadan kalkmasına izin verebilirsiniz.

·         Yiyeceği yemeğe ve miktarına çocuğunuzun karar vermesini sağlayın.

·         Çocuk yemek yerken onu bir yarış içine sokmayın ve başka çocuklarla kıyas yapmayın. -Israr etmeyin ve baskı yapmayın.

Uyku alışkanlığı

Çocuklar genellikle uyumayı sevmezler, uyumamak için çaba sarf ederler. Bir kısmı ise uyanıp günlük rutin işlerini yerine getirmek istemezler. Çocuğun yaşına göre uykuya gereksinimi değişmektedir. Özellikle ilkokul öncesi çocuklarda uykunun önemi daha da fazladır. 3-5 yaşında bir çocuk için 13-14 saat iken, 6-8 yaşındaki bir çocuk için 10-12 saattir.

Çocuğun uyumak istememesinin nedenleri nelerdir?

·         Kontrol ihtiyacı, anne babasının baskıcı tutumuna karşı olarak çocuk uyku uymayı reddedebilir.

·         Anne-baba kavgaları çocukta travma etkisi yaratarak korkulara yol açarak uyku sorununa sebep olabilir.

·         Karanlık korkusu ve kabuslar.

·         Fiziksel duygusal ihtiyaçlarının karşılanmaması.

·         Gece terörü denilen durumda, çocuk gecenin ilerleyen saatinde ağlayarak uyanmaktadır. Nefes almasında sıklaşma, aşırı derecede terleme, büyük bir korku hali, görülmektedir. Ancak sorulduğunda hiçbir şey hatırlamamaktadır. Bu durumun birçok nedeni olabilir. İstenmeyen, korkutan, kaygılandıran bir durum yaşamış olabilir.

·         Çocuğun bir hastalığının olması.

About admin

Check Also

Last »

Last » Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.