Persona Non Grata nedir, ne demek? Persona Non Grata hangi dil?

Hakkında bir ülke tarafından Persona Non Grata verilmiş bir kişi karar kalkmadan birdaha o ülkeye giriş sağlayamıyor. Bu nedenle ülkelerin kişiler bazında aldıkları en sert tedbir olarak adlandırılabilir.

Persona Non Grata nedir, ne demek?

Persona Non Grata kısa çeşitli sebeplerle o ülkede istenmeyen kişi olarak adlandırılabilir. Persona Non Grata ilan edilen kişiye ülke sınırları içerisindeyse ülkeyi terk etmesi talep edilir. İlan sonrası Persona Non Grata kaldırılmadan bir daha ülke sınırları içerisine giriş yapamaz

Latince kökenli bir tabir olan Persona Non Grata “istenmeyen kişi” anlamına geliyor.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre, Latince “istenmeyen kişi” anlamına gelen “persona non grata” terimi, devletler arası ilişkilerde “bir ülkeye girmesi veya o ülkede kalması ülkenin yerel hükümeti tarafından yasaklanan yabancı kişi”ler için kullanılıyor. “İstenmeyen adam” prosedürü, kendisine verilen siyasi dokunulmazlık hakkı sayesinde tutuklama ve herhangi bir kovuşturmadan korunan yabancı bir diplomata herhangi bir ülkenin uygulayabileceği en ciddi kınama biçimi olarak kabul ediliyor.

Dışişleri Bakanlıkları tarafından yapılan “istenmeyen adam” ilanı, diplomatik görevlinin siyasi veya diplomatik dokunulmazlığını kaldırmıyor; ilgili devlete soruşturma, tutuklama ve kovuşturma yapma hakkı vermiyor. Bu deklarasyon yoluyla egemen ülke, istenmeyen kişi ilan ettiği diplomatı ülke sınırları dışına çıkaracağını ya da ülke sınırları içine almayacağını duyurmuş oluyor. 

 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.