Çin, Shijian-21 uydusunu fırlattı, endişeler arttı: “Uzayda silah olarak kullanılabilir” tartışmaları

Çin Havacılık ve Uzay Bilimleri Teknolojisi Kuruluşu, uzay çöpünü toplama ve imha etme teknolojisini test etme amacıyla Shijian 21 uydusunu fırlattığını duyurdu.

Shijian 21 uydusu, Long March 3B roketiyle saat 21:27’de havalandı. Shijian 21’in fırlatılmasının ABD hükümetinin ve diğer uluslararası uzay yetkililerinin dikkatini çekmesi da muhtemel. Bazı ülkeler Shijian 21’in ‘gizemli silah’ olarak da adlandırıyor. Uydunun böyle anılmasının nedeni ise cihaz hakkında son derece az bilgi olması.

Çin Shijian 21 ile ‘Uzay enkazını nötralize etmeyi’ amaçlayan teknolojiyi test edeceğini duyurdu ancak kimi ülkeler Çin’in bunu bir silah olarak kullanabileceği de belirtiliyor.

ABD Uzay Komutanlığı’ndan General James Dickinson, bu yılın başlarında bir Senato komitesine verdiği ifadede, 2016 yılında fırlatılan Shijian 17 uydusunun, gelecekteki sistemlerde diğer uzay araçlarını ve uydularını kavramak için kullanılabilecek bir robotik kolu olduğunu belirtmişti. Çin ise Shijian sınıfı uydularının deneyler ve teknoloji gösterileri için tasarlandığını söylüyor.

EMEKLİ AMİRAL TARİH VERİP UYARMIŞTI

ABD’li emekli amiral James Stavridis ve gazeteci Elliot Ackerman’ın kaleme aldığı ‘2034: A Novel of the Next World War’ (2034 Dünya Savaşı senaryosu) isimli kitap, geçtiğimiz dönemde yeni bir dünya savaşı çıkarma potansiyeline sahip bölge olarak Güney Çin Denizi gösterilmişti.

Söz konusu kitap böyle bir savaşın yaşanması durumunda hangi silahların kullanılabileceği hakkında da bilgiler sunuyor. Buna göre, savaş alanına otonom yani insansız askeri araçlar hakim olacak.

Stavridis ve Ackerman konvansiyonel savaşın yanı sıra böyle bir çatışmada bir ilk yaşanacağı görüşünde. İkiliye göre, bu ölçekte bir savaşta iki tarafta ‘düşman sistemleri’ni saf dışı bırakmak için geniş çaplı hack saldırıları düzenleyecek.

 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.