Soğuyan havaların cildinizi yaşlandırmasını önleyin

Soğuk havalar cildinizdeki nemi çeker ve onu kurutur. Cildiniz doğal olarak cildin esnek ve yumuşak kalmasına yardımcı olan yağlar üretir, ancak kızarıklık, kaşıntı veya tahriş gibi kuru cilt belirtileri fark ederseniz yardım eline ihtiyacınız olabilir.

CİLT HASARLARINDAN KORUNUN

Soğuk havalarda bakımsız bir cilt hasar görerek yıpranır. Ciddi belirtiler arasında ağrılı olabilen ve enfeksiyona yol açabilen pullar ve çatlaklar bulunur, bu nedenle herhangi bir sorunu bu kadar ilerlemeden önce bunun gibi basit ipuçlarıyla ele almak önemlidir.

BOL SIVI TÜKETİN

Dışarısı daha serin olduğunda ve daha az terliyor olsanız bile, yine de susuz kalabilirsiniz. Bol su içmek tüm vücudunuzun nemli kalmasına yardımcı olur, böylece cildiniz sınırlı kaynaklardan çekmez.

CİLDİNİZ İÇİN YOĞUN BAKIMA GEÇİN

Cildinizi soğuk havalara hazırlamak için haftada 2-3 defa bol nemlendiricili maskeler uygulayın. Cildinizi kuruyup çatlamasına izin vermeden onu korumaya başlayın.

SORUNLU NOKTALARI TEDAVİ EDİN

Eller, dirsekler ve özellikle ayaklar, kuru cilt söz konusu olduğunda yaygın tehlike bölgeleridir.  Ayaklardaki kuru cilt katmanlarını ortadan kaldırmak için, ince öğütülmüş elmas kristallerinden yapılmış mikro aşındırıcı parçacıkları kullanarak sert cildi zahmetsizce pürüzsüzleştiren peelingler deneyin.

TÜM VÜCUDUNUZUN BAKIMA İHTİYACI VAR

Soğuk havalarda, kıyafetler artan ve cilt bu kalın kıyafetler altında havasız kalarak kurur. Havalar soğuduğunda vücudunuza daha çok krem sürün.

KIŞ GÜNEŞİ ZARARSIZ DEĞİLDİR

Güneş ışınları cildinizde o kadar sıcak hissetmeyebilir, ancak bu onların zarar vermediği anlamına gelmez.  Uzun süre dışarıda kalacağınız zaman daima güneş kremi kullanın. Ayrıca karın su gibi davrandığını ve güneş ışınlarını cildinize geri yansıtarak yanıklara neden olabileceğini unutmayın.

CİLDİNİZ İÇİN UYGUN GİYİNİN

Gardırobunuzu seçerken, cildinizin ne kadar süre maruz kalacağının farkında olun ve özellikle soğuk veya rüzgarlıysa, onu örtmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Kumaşa dikkat edin, çünkü belirli malzeme türleri daha fazla kurutucu ve tahriş edici olabilir. Pamuk, ipek ve kaşmir cilt dostu kumaş seçenekleridir.

TOPUKLARINIZI SAĞLIKLI VE YUMUŞAK TUTUN

Ayak ve topuklardaki kuru cilt kış aylarıyla yakından ilişkilidir. Bunun nedeni, soğuk ve kuru havanın ayaklarınız da dahil olmak üzere vücudunuzun her yerindeki nemi çekmesidir. Havalar soğuyunca çoraptan çıkmayan ayaklarınızın da sonbahar ve kış aylarında bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın. Topuklarınızdaki ölü deriyi atın ve onları yumuşatın.

 

 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.