Fazla yedikten sonra ne tüketilmeli?

Fazla yedikten sonra ne tüketilmeli?

SİRKE

Sirkenin kan şekerinin hızla yükselmesini önleme özelliği var. Bu nedenle yemeklerde 1 kaşık sirke içmeyi ya da salatanın üzerine dökmeyi tercih edebilirsiniz. Kan şekerindeki ani yükseliş ve düşüşler iştahı artırabilir. Şeker artışı özellikle şeker hastalığı olan kişiler için büyük bir sorun.

Kanda biriken aşırı glikoz, zamanla dokularınıza zarar verebilir.

MEYVELER

Fazla yemek yediğiniz zaman şişkin bir karınla karşılaşmanız çok olası. Bu şişkinliği azaltmak için yemekten sonra meyve tüketmeniz işe yarayabilir. Antioksidan açısından zengin olan çilek, kivi, kiraz ve üzüm, yemek sonrası ortaya çıkan serbest radikallerin verdiği hasarı en aza indirebilir.
Aşırı yemenin ardından tatlı yerine meyve tüketebilirsiniz ya da ertesi gün daha çok meyve yemeyi tercih edebilirsiniz. Meyve salatası, salataya karıştırılmış meyveler ya da ara öğün olarak meyveleri tüketebilirsiniz.

Çok fazla tatlı yedikten sonra kilo almamak için neler yapılabilir?

BAHARAT

Yemeklere baharat eklemek aşırı yemenin olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilir.

The Journal of Nutrition’da 2011 yılında yayımlanan bir çalışmaya göre yaklaşık 2 çay kaşığı baharat (biberiye, kekik, tarçın, zerdeçal, karabiber, karanfil, sarımsak tozu ve kırmızı biber karışımı) içeren bir yemek yiyen kişilerin trigliserit ve insüline sahip olduğu ortaya çıktı.
Yüksek yağlı, yüksek kalorili bir yemek yedikten sonra baharat içermeyen bir öğün tüketenlerde ise bu değerler daha yüksekti.
Baharat karışımı yağ emilimini yavaşlatmaya yardımcı olabilir ve içeriklerindeki antioksidanlar aşırı yemek yediğinizde üretilen zararlı serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olabilir.

BÖYLECE DİYET BOZULMUYOR!

Kısacası, haftada bir gün aşırı yemek ya da yediklerinizi fazla kaçırmak, sonrasında belli adımlar izlendiği takdirde diyetinizi bozmaz. Taze meyve ve sebzeleri yemeyi, bol su içmeyi ve biraz hareket etmeyi hedefleyin. Kısa bir yürüyüş iyi gelecektir. Ayrıca bu, serbest radikallerle mücadelede fiziksel olarak güçlü hissetmeniz için de gerekli.

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.