Şişkinliği kısa yoldan geçiren öneriler

Şişkinliği kısa yoldan geçiren öneriler

Mide şişkinliği insanı çok rahatsız eden bir rahatsızlıktır. Yemek yedikten sonra böyle bir şişkinlik sorunu yaşıyorsanız, aslında çözümü basit bir takım değişikliklerde saklıdır. Mide şişkinliğini etkileyen faktörler arasında kişinin cinsiyeti de etkilidir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre; kadınlar erkeklere oranla yüzde 19 daha fazla şişkinlik yaşamaktadır.

Mide şişkinliğini önlemek için yemek alışkanlığının değişmesi gerekmektedir. Peki, mide şişkinliğini önlemek için neler yapılmalı? Mide şişkinliği yapan besinler nelerdir?

ŞEKER İÇEREN ÜRÜNLERDEN UZAK DURUN!

Süt ürünlerinden alınan laktoz ve meyveden alınan fruktoz çeşitli şişkinliklere yol açmaktadır. Bu besinler eğer size zarar veriyor ise bu yiyeceklerden uzak durmalısınız. İlerleyen yaşlarda şekerin sindirilmesi de daha zorlaşır. 

Laktoz intoleransı da şişkinliğe yol açar. Laktoz intoleransı şu anlama gelir. Sindirilmemiş laktoz, bakterilerin onu parçalayarak gaz ve su çıkardığı kolona doğru hareket etmesine yol açar. Bu gaz ve su birikmesi daha sonra şişkinliğe ardından da mide kramplarına ve ishale neden olur.

LİF TÜKETİMİ MİDE ŞİŞKİNLİĞİNE İYİ GELİR Mİ?

Mide şişkinliğini önlemenin önemli hususlarından biri de lif tüketimidir. Tam buğday ekmeği, baklagiller, meyveler ve sebzeler ile şişkinliği önleyebilirsiniz. Uzmanlar günde 25 ila 30 gram lif tüketimini tavsiye etmektedirler.

Lif tüketiminde önemli bir nokta da bazı lif bakımından zengin yiyecekleri yeme konusunda dikkatli davranmalısınız bunun nedeni de lif zengini bazı ürünlerin şişkinlik ve kramp oluşmasına sebebiyet vermesidir. Bu yiyecekler arasında brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası ve fasulye bulunmaktadır.

NANE ÇAYI HAZIMSIZLIĞI SONLANDIRIYOR!

Nane çayı mide şişkinliğe iyi gelen besinlerden biridir. Nane, mide kaslarını gevşeterek hazımsızlığın ortadan kalkmasını sağlar. Aynı zamanda tüketilen yiyeceklerin midede daha hızlı hareket etmesine yardımcı olur. 

Günlük olarak alınan sodyumun yüzde 70’inden fazlası önceden paketlenmiş ve hazırlanmış gıdalardan geliyor. Sodyum içeriği yüksek yiyecekler tuz ve su tutulmasına yol açıyor. 

2019 yılında gerçekleştirilen bir araştırma sonucuna göre yüksek sodyumlu diyetlerin daha fazla şişkinliğe yol açtığı ispatlandı. Bu sebeple de aşırı su tutma ve şişkinliği önlemek için tuzlu gıdalardan kaçınmak da oldukça önemlidir.

About admin

Check Also

Last »

Last » Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.