Yahya Kemal Beyatlı Kimdir? Yahya Kemal Beyatlı Şiirleri…

Yahya Kemal Beyatlı Kimdir? Yahya Kemal Beyatlı Şiirleri…

Yahya Kemal Beyatlı Kimdir? 

Yahya Kemal Beyatlı döneminde Fransız kültüründen ve dilinden esinlenerek yazılan şiirleri inceleyerek saf şiiri Türk edebiyatında temsil etmeyi üstlenmiştir. Yahya Kemal Beyatlı şiir dalında eserler veren ve eserleri günümüze kadar ulaşan aynı zamanda klasik Türk edebiyatına ait aruz ölçü birimine de hakim bir sanatçıdır. 

Yahya Kemal Beyatlı Cumhuriyet dönemi en önemli Türk şiirinin temsilcilerinden olmasının yanında şiirleri divan edebiyatı ve modern şiir arasında bağ oluşturan bir şairdir. 

Türk edebiyatında Yahya Kemal Beyatlı dört aruzcudan biri olarak tanınmış Mehmet Akif Ersoy, Tevfik Fikret, Ahmet Haşim ile bu unvanı paylaşmıştır.

Türkiye Cumhuriyetinde milletvekilliği ve siyaset alanında görevler üstlenmiş ve döneminde kitapları hiç basılmamış bir şair olarak bilinmektedir. 

Yahya Kemal Beyatlı eski Türk edebiyatını kabul ederek yeniden yorumlayarak günümüze taşıma amacı gütmüştür. Yahya Kemal Beyatlı eski devirlerde ait yaşanmış olay ve durumları o devrin dilini kullanarak günümüzle bir köprü oluşturup yeni dönemlerde de Türk edebiyatının yerini korumayı ilke edinmiştir. Bu nedenle sade dilde şiirler yazmıştır. 

Yahya Kemal Beyatlı Şiirleri Nelerdir? 

Yahya Kemal Beyatlı eserlerini şöyle sıralamak mümkündür. 

Kendi Gök Kubbemiz, Eski Şiirin Rüzgarıyla, Edebiyata Dair, Eğil Dağlar, Aziz İstanbul, Tarih Musahabeleri, Rubailer ve Hayyamın Rubailerini Türkçe Söyleşi, Siyasi Hikayeler, Çocukluğum, Gençliğim, Siyasi Ve Edebi Hatıralarım, Mektuplar, Makaleler, Bitmemiş Şiirler, Pek Sevgili Babacığım, Yahya Kemal’den Babasına Kartpostallar, Eren Köyünde Bahar, Gemi Elli Yıldır Sessiz, Siyasi Ve Edebi Portreler Yahya Kemal Beyatlı eserleri arasında bulunmaktadır. 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.