Avize Ne Demek? Avize Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Avize Ne Demek? Avize Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

 Avize kelimesi sıkça karşılaşılan bir kelime türüdür. Bu yüzden anlamını bilmek de son derece önemlidir. Avize kelimesinin en yaygın kullanılan anlamı tavana asılan, lambalı, şamdanlı metal ya da cam süslü aydınlatma aracı demektir.

 Avize Ne Demek?

 Avize kelimesi sık sık karşımıza çıkan kelime türleri arasında yer alır. Kullanım alanı oldukça geniş olan bir kelimedir. Avize tavana asılan cam ya da metal süslü, lambalı, şamdanlı bir aydınlatma aracıdır. Ayrıca boyut olarak büyük ve ihtişamlı olarak kabul edilen ve tavana asılan aydınlatma ürünlerine de avize ismi verilmektedir.

 Avize Kelimesinin TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 Avize kelimesinin TDK verilerine göre anlamı şamdanlı, lambalı tavana asılan, cam ya da metal süslü bir aydınlatma ürünü demektir. Genellikle büyük ve süslü aydınlatma ürünlerine avize denmektedir. Avize gösterişli aydınlatma ürünlerinin genelini temsil eden bir kelimedir. Görsel olarak şık ve beğenilen ve tavana asılan aydınlatma ürünleri avize olarak adlandırılır.

 Avize Nerelerde Kullanılır?

 Avize genel olarak büyük ve gösterişli evlerde kullanılır. Bunun yanı sıra isteğe bağlı olarak her ortamda kullanılabilir. En çok tercih edilen alanlar yüksek tavanı bulunan ve geniş bir alana sahip olan evlerdir. Ayrıca değişik mekanlarda süs eşyası olarak da kullanılabilir. Avize kullanımı tamamen isteğe bağlı bir durum olarak değerlendirilir. Kişiler kendi zevklerine uygun olan avizeleri istedikleri ortamda kullanabilir. Fakat uygun kullanım alanı yüksek tavanlı geniş alanlardır.

 Avize Kelimesinin Kökeni

 Avize kelimesi dilimize Farsçadan geçen kelimelerden biridir. Kökeni Farsçadır. Türkçe de tavana asılan cam ya da metal süslü aydınlatma aracı anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra avize şamdanlı, lambalı ve boyut olarak büyük ve tavana asılan aydınlatma ürünlerinin genel adıdır. Farsça kökenli avize kelimesi dilimizde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.