Vaşak Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Vaşak Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Vaşak Ne Demek?

Vaşak kedigillerden bir hayvanın ismidir. Sırtı kırmızımsı esmer renkli, kuzey yarımkürede yaşayan, Karnı beyaz ve hafif siyah benekli, yırtıcı tırnaklı, sivri kulaklı, keskin dişli ve postu çok değerli etçil yırtıcı bir memeli hayvandır. Ayrıca vaşaklar normal kedilerden çok daha büyük bir cüsseye sahiptir ve kiloları normal kedilerden neredeyse 5 kat fazladır.

Vaşak Kelimesinin TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Vaşak kelimesinin TDK sözlük anlamı kürkünden yararlanılan, dişleri ve tırnakları sivri yırtıcı memeli bir hayvan demektir. Vaşak kedigillerden bir hayvan türüdür. Fakat boyut olarak normal kedilerden çok daha büyük ve ağırdır. Genel olarak kuzey yarımkürede yaşamaktadır. Ayrıca kulakları da sivridir. Vaşaklar 30 Kg ağırlığına kadar ulaşabilirler.

Vaşak Nasıl Bir Hayvan?

Vaşak yırtıcı bir memeli türüdür. Kürkü son derece değerli olan hayvanlar arasında yer alır. Tırnakları ve dişleri oldukça sivridir. Kulak kısmı da sivridir. Sırtı kırmızımsı bir yapıdadır. Genel rengi esmerdir. Karın kısmında beyazlıklar ve siyah benekler görmek mümkün. Vaşakların evcilleştirilmesi oldukça zordur. Asıl yaşam alanları kuzey yarımküredir. Bunların yanı sıra vaşaklar normal kedilerden çok daha büyük ve ağırdır. Kiloları nerdeyse 30 Kg civarına çıkabilir. Bildiğimiz kedilerden 5-6 kat daha ağırdır.

Vaşak Kelimesinin Kökeni

Vaşak kelimesi yaygı bir kullanım alanına sahiptir. Ayrıca bu kelime yırtıcı bir memeli hayvanı temsil etmektedir. Vaşak kelimesi dilimize Farsçadan geçmiştir. Kökeni Farsça olarak bilinmektedir. Vaşak kedigillerden bir yırtıcı hayvanın adıdır. Bu hayvanın yaşam alanı kuzey yarımküre olarak bildiriliyor. Ayrıca vaşakların kulaklarındaki tüyler diğer kedilerden biraz daha uzundur. Bunun yanı sıra vaşaklar son derece hızlı hayvanlardır.

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.