Azar Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Azarlamak Ne Demek?

Azar Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Azarlamak Ne Demek?

 Azar Ne Demek?

 Azar kelimesi bir kimsenin başka bir kimseye sert bir şekilde kusurundan dolayı söz söylemesi anlamına gelir. Kusurunu yüzüne vurarak dile getirmek de azar olarak nitelendirilir. Azar kelimesi özellikle halk arasında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra azar her alanda karşılaşılması olası bir kelime türüdür.

 Azar Kelimesinin TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 Azar kelimesinin TDK verilerine göre anlamı birine karşı kusurundan dolayı söylenen sert söz veya sözler demektir. Bunun yanı sıra azar kelimesinin anlamı incitmek, kırmak, zor duruma sokmak şeklinde de ifade ediliyor. Ancak genel anlamı bir kişiye yaptığı kusurdan ya da hatadan dolayı söylenen incitici sert sözlerdir. Bununla beraber azar paylama şeklinde de anlamlandırılmaktadır.

 Azarlamak Ne Demek?

 Azarlamak genel anlam olarak paylamak demektir. Bir kimseye karşı onun kusurundan ya da hatasından dolayı söylenen incitici veya kırıcı sert söz demektir. Azarlamak birine karşı sert bir üslup kullanmak demektir. Konuşurken karşıdakini incitmek de azarlamak olarak ifade ediliyor. Azar sıkça kullanılan kelimelerden biri olarak değerlendiriliyor. Özellikle tartışmalı ortamlarda bu kelime yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bu yüzden anlamı da son derece önemli kabul ediliyor. Azar kelimesinin TDK verilerine göre anlamı paylamak demektir. Bununla beraber azarlamak sert söz söylemek ya da incitici söz söylemek demektir. Kişiye kusurundan dolayı sert söz söylemek azarlamak demektir.

 Azar Kelimesinin Kökeni

 Azar kelimesi Farsça kökenli kelimeler arasındadır. Dilimize de Farsçadan geçmiştir. Azar kelimesi tartışmalı ortamlarda kaçınılmaz olarak kullanılmaktadır. Anlam olarak da paylamak şeklinde nitelendirilmektedir. Azarlamak ise bir kimseyi paylamak demektir. Bir kimsenin başka birine karşı sert bir ifade ile söz söylemesi azarlamak olarak ifade ediliyor.

 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.