Kiralamacılar 2022’den umutlu – Otomobil Haberleri

Kiralamacılar 2022’den umutlu

TOKKDER (Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici yaşanan bu problemler dolayısıyla tüm dünyada otomotiv sektöründe bir daralma olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Çip tedarikindeki sorunun 2022 yılı ortasına kadar devam edeceği öngörülüyor. Pandeminin devam etmesi, ekonomik araç bulunurluğunun azalması, yarı iletkenlerdeki tedarik sıkıntısından kaynaklı yine araç bulunurluğunda genel bir daralmanın yaşanması ile birlikte 2021’in 9 aylık bölümünde operasyonel araç kiralama sektörünün kiradaki aktif araç sayısı yılın ilk yarısı sonuna göre yüzde 1’in altında azalarak 221 bin 748 adet olarak gerçekleşti.”

Günlük kiralamada beklenti

Operasyonel araç kiralama sektörü 2021 ilk 9 ayda 12,6 milyar TL’lik yeni araç yatırımı yaparak, 47 bin 700 adet aracı filosuna kattı. Sektörün aktif büyüklüğü ise 47,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu dönemde, sektörün toplam araç sayısı ise 2020 yılı sonuna göre yüzde 9,1 azaldı ve 239 bine geriledi. Türkiye7de günlük kiralamada yerli müşteri sayısı yaklaşık yüzde 20 – 25 seviyelerinde büyürken, yabancı müşteri adedi ise yaklaşık yüzde 40 kadar büyüdü. Ekici, “ 2022 yılının geçtiğimiz yıllardan hem aşılanma hem de Covid-19 salgınının seyri açısından, çok daha iyi yönetilen bir yıl olacağını öngörerek turizm açısından daha hareketli bir yıl bekliyoruz. 2022’de, yabancı turist kaynaklı bu yıl yakalanan iyileşmenin trend olarak devam edeceğini söyleyebilirim” dedi.

Uzun dönem kiralama

Özellikle sınırlı kaynakları verimli kullanmanın bu denli önemli hale geldiği günümüzde araç kiralama, sunduğu avantajlardan ötürü, işletmelerin araç ihtiyacını karşılaması için uygun alternatif haline geldi. Ekici 2022’de uzun dönem kiralama için beklentileri şöyle aktardı:

“Satın alma yerine kiralamayı tercih eden işletmeler öz kaynaklarını ve kredi limitlerini ana faaliyetlerinde değerlendirebiliyor, bu sayede işlerini geliştirme imkânına kavuşuyor. Bu çerçevede, pandeminin etkisinin bitmesi ve salgın tehdidinin tamamen ortadan kalkması ile birlikte 2018 yılından bu yana ertelenen talepte artış olacağını düşünüyor, hızlı bir geri dönüş süreci yaşayacağımıza inanıyorum. Araç kiralama dünyasının pandeminin getirdiği değişime uyum sağladığını, teknoloji kullanımı ve dijitalleşmeye daha da hız verdiğini de söylemek isterim. Pandemi öncesi yaşanmaya başlanan “sahiplik yerine kullanım” ana akımı önümüzdeki dönemde daha da artacaktır. Bireyler ve kurumlar, ihtiyaçları kadar kullanma imkânı tanıyan modellere, dolayısıyla kiralamaya yönelecektir.”

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.