Entelektüel Nedir, Nasıl Yazılır? Entelektüel Kime Denir?

Entelektüel Nedir, Nasıl Yazılır? Entelektüel Kime Denir?

 Entelektüel Nedir?

 Entelektüel sözcüğü belli başlı konularda eğitim görmüş ve uzmanlaşmış olan kişi anlamına gelir. Bu kelime günümüzde hem sözlük hem de mecazi anlamda kullanılır. Mecazi olarak, kendi kendisini yetiştirmiş, ilim irfan sahibi kişiler entelektüel olarak adlandırılır.

 Entelektüel kelimesiyle eş anlamlı olan sözcükler şunlardır:

 1- Bilge: Öz Türkçe bir sözcük olan bilge, bilmek fiilinden türetilmiştir.

 2- Arif: Marifet sahibi demektir. İslam literatüründe ve tasavvufta, arifler, alimden üstün tutulur.

 3- Alim: Dilimize Arapçadan geçen alim kelimesi, ilim sahibi anlamına gelir. Bu kelime de entelektüel sözcüğünün yerine kullanılır.

 4- Agah: Agah kelimesinin sözlük anlamı haberdar olandır. Bu kelime bilge ve kültürlü anlamında da kullanılır.

 5- Münevver: Nur kelimesinden türetilen münevver, etrafına ışık saçan, bilgi birikimiyle diğer insanlara örnek olan, aydın ve bilgili kişi anlamına gelir.

 Entelektüel Nasıl Yazılır?

 Bu kelime konuşma dilinde, genellikle ”entellektüel” şeklinde telaffuz edilir. Ancak kelimede iki ”l” değil bir tane ‘l” harfi vardır. Dilimize geçen yabancı kökenli sözcükler de yazıldığı gibi okunur.

 ENTELEKTÜEL – Doğru Kullanım

 ENTELLEKTÜEL – Yanlış Kullanım

 Örnek Cümleler:

 1- Sizin gibi entelektüel biriyle konuşup fikirlerinden istifade etmek benim için bir onurdur. (Doğru kullanım)

 2- Cahilin teki olmasına rağmen entellektüel biriymiş gibi davranması insanın canını sıkıyor. (Yanlış Kullanım)

 Entelektüel Kime Denir?

 Edindiği teknik, pratik ya da teorik bilgileri, hayatının her alanında uygulamasını bilen, eğitimli ve kültürlü kişilere entelektüel denir. Entelektüel kelimesinin Türkçe karşılığı aydındır. Bu kişiler, fikirleriyle ve kaleme aldıkları eserlerle içinde yaşadıkları topluma ışık tutarlar.

 Entelektüeller hayata farklı pencerelerden bakarlar. Peşin hükümlerden ve ön yargılardan uzaktırlar. Her olguyu ve kavramı sorgularlar. Bir kelimenin sadece zahiri değil batıni anlamını da kavrayıp değerlendirebilirler. Bir kişinin entelektüel olarak nitelendirilmesi için sadece bilgi sahibi olması yeterli değildir. Entelektüel bireyler gerek davranışları gerek sözleriyle topluma örnek ve rol model olurlar. Bu nedenle bu kişilere ”kanaat önderi” de denir.

 Osmanlı döneminde entelektüel kişiler ”havas” ve ”münevver” olarak adlandırılırdı. Bu kişilerin ortak özellikleri bol bol kitap okumak, gözlem ve araştırma yapmaktır.

 Not: Bu kelimenin kısaltması olan ”entel” kelimesi ise genellikle ironi ve kinaye amaçlı kullanılır. Bilgiçlik taslayan, bilgi sahibi olmadığı konularda dahi ahkam kesen kişiler entel olarak adlandırılır.

 

 

About admin

Check Also

Last »

Last » Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.