Taka Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Taka Ne İşe Yarar?

Taka Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Taka Ne İşe Yarar?

Taka kelimesi sık sık karşılaşılan bir kelimedir. Ayrıca kullanım alanı da son derece geniş olan bir kelime türüdür. Bu yüzden anlamı da önemlidir. Taka kelimesinin anlamı Türkiye’de Doğu Karadeniz bölgesinde genel olarak kıyılarda yük taşımak için kullanılan motorlu yada yelkenli küçük tekne demektir.

Taka Ne Demek?

Taka Türkiye’de özellikle doğu Karadeniz bölgesinde kıyılarda yük taşımak amacı kullanılan bir tür teknedir. Yelkenli yada motorlu küçük tekne olarak da ifade ediliyor. Taka kelimesinin bir diğer anlamı ise zor çalışan ya da bozuk olan eski kara taşıtı demektir. Bu kelime sıkça karşılaşılan bir kelime türü olduğu için anlam bakımından da oldukça zengindir.

Taka Kelimesinin TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Taka kelimesinin TDK verilerine göre anlamı bozuk ya da zor çalışan eskiden yük taşımak için kullanılan kara taşıtı demektir. Bunun yanı sıra doğu Karadeniz bölgesine özgü olan ve kıyılarda yük taşımak için kullanılan yelkenli ya da motorlu küçük tekne anlamına da gelmektedir. Kısacası taka yük taşımak amacı ile kullanılan küçük bir taşı demektir.

Taka Ne İşe Yarar?

Takanın genel amacı yük taşımaktadır. Eskiden kara taşıtı olarak kullanılmış olsa da günümüzde deniz kıyılarında küçük tekne olarak faaliyet gösteriyor. Taka doğu Karadeniz bölgesine özgü bir deniz taşıtı olarak da biliniyor. Bu alanda kıyı bölgelerinde yük taşımak amacı ile kullanılıyor. Genellikle motorlu ve yelkenli olarak faaliyet gösteriyor.

Taka Kelimesinin Cümle İçinde Kullanımı

Taka kelimesi oldukça sık karşılaşılan bir kelime türüdür. Birden fazla anlama sahip olduğu için kullanım alanı da oldukça geniştir. Taka genel olarak Doğu Karadeniz bölgesine özgü bir tür kıyı teknesi demektir.

 – Bu yolculuğu taka ile yapmak istediğinden emin misin?

About admin

Check Also

Last »

Last » Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.