Omicron varyantı belirtileri nelerdir? Omikron kaç günde geçiyor, nasıl anlaşılıyor?

Omicron varyantı belirtileri nelerdir? Omikron kaç günde geçiyor, nasıl anlaşılıyor?

Koronavirüsün mutasyona uğramış hali olan omicron varyantı belirtileri vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Hızlı yayılım göstermesine rağmen ölümcül riski daha az olan omicron belirtileri Influenza mevsimsel gribin artmasıyla birlikte daha da merak edilmeye başladı. Bilim insanları Omicron belirtileri arasında en çok görülenleri sıraladı. İşte detaylar..

OMİCRON VARYANTI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Omicron varyantı olunduğunda ilk 3-4 gün hastalık boğaz ağrısı eşliğinde ağır geçiyor. Bu durum kişiden kişiye göre değişmekle birlikte daha sonraki süreç daha hafif seyretmektedir.  Omicron varyantı belirtileri arasında ilk sırada yüzde 83 ile öksürük yer alıyor. Omicron varyantı vakalarının yüzde 78’inde burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı tespit edilirken, yüzde 74’ünde ise halsizlik görüldü. Vakalarda görülen belirtilerin büyük kısmında tat ve koku kaybı yok.

İngiltere’de yapılan araştırmalarda, varyantın, Covid’den çok soğuk algınlığına benzediği belirtilirken, burun akıntısı, baş ağrısı ve yorgunluk gibi semptomların Omicron’un ayırt edici özellikleri olduğu vurgulandı. Ayrıca ‘Omicron’ varyantı görülen kişilerde diz, dirsek ve ayak bölümlerinde kaşıntı, deride kabarıklık, kırmızılık ya da morumsu isilik veya kurdeşen benzeri deri döküntüleri meydana geliyor.

Omicron varyantında şimdiye kadar tespit edilen en yaygın belirtiler ise şu şekildedir:

-Burun akıntısı

-Baş ağrısı

-Yorgunluk

-Hapşırma

-Boğaz ağrısı

-Eklem ağrıları

DOMUZ GRİBİ(INFLUENZA) BELİRTİLERİ

-Öksürük

-Boğaz ağrısı

-Ateş

-Burun akıntısı

-Halsizlik

-Baş ağrısı

-Eklem ağrısı ve

-Nefes darlığı

-Hapşırık az görülen, koku ve tat kaybının ise çok az görülen belirtiler arasında.

Domuz gribi (influenza) belirtileri neler?

Domuz gribi (influenza) belirtileri neler?

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.