Ornitorenk Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Ornitorenk Özellikleri Nelerdir?

Ornitorenk Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Ornitorenk Özellikleri Nelerdir?

Ornitorenk Ne Demek?

Ornitorenk bir canlı ismidir. Günümüzde Tazmanya ve doğu Avustralya’da bulunan yarı deniz memeli hayvanıdır. Ornitorenk kelimesinin Türkçe karşılığı gagalı memeli demektir. Ornitorenk hem gagalı hem de memeli bir hayvan türüdür. Diğer memelilerin aksine yumurtlayarak ürer. Sürüngenler gibi yavrular. Bu özelliği ile diğer memeli hayvanlardan ayrılır.

Ornitorenk Kelimesinin TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Ornitorenk Kelimesinin TDK sözlük anlamı gagalı emmeli demektir. Bu kelime bir memeli hayvanın ismi olarak öne çıkıyor. Ancak bu hayvan diğer memelilerden çok farklı bir özellik barındırıyor. Ornitorenk yarı deniz memelisi olarak biliniyor. Yavrularını ise yumurta içinde büyütüyor. Ayrıca yavrularını sürüngenler gibi büyütüyor. Ornitorenk günümüzde sadece doğu Avusturalya ve Tazmanya’da bulunur. Oldukça nadir hayvanlar olarak kabul edilirler. Memeli fakat yumurtlayarak ürerler. Bu özelliği ile diğer memeli türlerinde ayırt edilirler.

Ornitorenk Özellikleri Nelerdir?

Ornitorenk memeli bir hayvandır. Ancak yavrularını yumurta içinde sürüngenler gibi büyütür. Yarı deniz memelisi olarak öne çıkar. Günümüzde ise sadece Tazmanya ve doğu Avusturalya’da yaşar. Ornitorenkler ilginç hayvanlardır. Şekil olarak da oldukça farklı görünürler. Hem gagalı hem de memeli hayvanlar arasında yer alırlar. Boyları yaklaşık olarak 39-60 cm aralığında değişiklik göstermektedir.

Ornitorenk Kelimesinin Kökeni

Ornitorenk kelimesinin kökeni Fransızcadır. Fransızcadan dilimize geçmiş kelimelerden biri olarak öne çıkıyor. Ornitorenk Türkçede gagalı memeli anlamına geliyor. Diğer bir anlamı ise gagalı bir kuş türü şeklinde ifade ediliyor. Ornitorenk kelimesine her alanda rastlamak mümkündür. Bu kelime oldukça sık kullanılıyor. Özellikle hayvanbilimi alanında sıkça rastlamak mümkündür. Ornitorenk zooloji alanının dışında da kullanılan bir kelimedir. Kısacası Ornitorenk dilimize Fransızcadan geçmiş ve gagalı memeli hayvan anlamına gelen bir kelimedir.

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.