Perspektif Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Perspektif Nerelerde Kullanılır?

Perspektif Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Perspektif Nerelerde Kullanılır?

Perspektif Ne Demek?

Türkçede sıklıkla kullanılmalarına karşın bazı kelimelerin anlamları bilinmemektedir. Bundan dolayı cümle içerisinde çoğu zaman yanlış anlamda kullanımları söz konusu olabilmektedir. Fransızcadan dilimize geçmiş sözcüklerden biri olan perspektif kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumunda kendisine yer bulmaktadır. Perspektif kelimesi, nesneleri bir yüzey üzerine görüldükleri şekilde çizme sanatı anlamını taşımaktadır. Bunun yanı sıra perspektif kelimesi, görünge ve bakış açısı anlamlarını da içermektedir. 

Perspektif TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Perspektif kelimesi anlamı pek çok insan tarafından merak edilen bir kelime olma özelliği taşır. Fransızca kökenli kelimelerden bir tanesi olan Perspektif sözcüğünün Türkçe karşılığı ise bakış açısı demektir. Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre perspektif kelimesinin bir den fazla sayıda anlamının varlığı söz konusudur. Bunlar:

– Bakış açısı

 – Görünge

 – Nesneleri bir yüzey üzerine görüldükleri şekilde çizme sanatı

Perspektif Nerelerde Kullanılır?

Perspektif, 2 boyutlu bir düzlem üzerinde yapılan çalışmaların 3 boyutlu gözükmesini sağlayan teknik bir çizim olarak da kullanılmaktadır. Nesneler arasında bulunan uzaklık ve yakınlık ilişkisini ayırt etmeye yarar. Perspektifin kullanıldığı alanlar ise;

– Mimari

 – Resim,

 – Fotoğraf gibi çeşitliliğe sahip olan alanlarda sıklıkla kullanılır.

Perspektif Kelimesi Doğru Şekilde Nasıl Yazılır?

Perspektif kelimesi yabancı kökenli bir kelime olduğundan dolayı yazım yanlışı yapılması durumu da söz konusu olabilmektedir. Perspektif kelimesi çoğu zaman ”perspektik” yahut ”pesrpektif” şeklinde yazılmaktadır. Bu bir yazım yanlışı olarak karşımıza çıkmaktadır. Perspektif kelimesinin doğru şekilde yazılışı”perspektif” şeklindedir.

Perspektif Kelimesinin Cümle İçinde Kullanımı?

Perspektif kelimesinin cümle içerisinde kullanım örneklerinin verilmesi konun anlaşılmasına katkı saplayacağından şu örnekler verilebilir:

– Bakış açını biraz perspektif tutarsan bu dersin üstesinden çok daha kolay gelebilirsin.

– Bu nesnelerin tümünün perspektif açısı çok farklı durmakta. 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.