Adana Yumurtalık Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? Adana Yumurtalık Gezilecek Yerler Nelerdir?

Adana Yumurtalık Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? Adana Yumurtalık Gezilecek Yerler Nelerdir?

Adana Yumurtalık Plajı Nerede?

Türkiye genelinde birbirinden farklı özellikleri bulunan plajlar yer alıyor. Adana Yumurtalık Plajı da Adana’da bulunan ve en bilinen plajlardan bir tanesidir. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Adana Yumurtalık Plajı halk arasında Ayas olarak da biliniyor. Denize girilecek en güzel plajlardan birisi olan Adana Yumurtalık Plajı halk arasında Ayas Belediye Plajı olarak da anılmaktadır. Adana Yumurtalık Plajı 2015 yılında Mavi Bayrak taşımaya da hak kazanan plajlardan birisi olmuştur.

Adana Yumurtalık Plajı Nasıl Gidilir?

2015 yılında mavi bayrak alan Adana Yumurtalık Plajı belediye tarafından işletilmektedir. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğa sahip olan 50 metre genişliği bulunan Adana Yumurtalık Plajı ince taneli kumlara sahiptir. Taşlık olmayan Adana Yumurtalık Plajı, caretta caretta’ların da yaşam alanı olarak bilinmektedir. O nedenle caretta caretta’ların yaşam alanına zarar gelmemesi için bazı güvenlik önlemleri alınmıştır.

Adana şehir merkezine 80 kilometre uzaklıkta bulunan Adana Yumurtalık Plajı’na ulaşım da oldukça kolaydır. Yumurtalık Plajı’na gidebilmek için öncelikle Adana’ya ulaşmak gerekmektedir. Aracı ile yolculuk yapan kişiler Adana şehir merkezine geldiklerinde Adana- Şanlıurfa otoyolunu kullanarak Ceyhan- Yumurtalık çıkışına gidebilirler.

Adana Yumurtalık Gezilecek Yerler Nelerdir?

Yaz aylarında tatil yapmak isteyen belirledikleri şehirlerde gönüllerince tatil yapabilirler. Yaz tatili yapmak isteyen kişiler Adana Yumurtalık ilçesinde birbirinden farklı konaklama tesislerinde kalabilirler. Adana Yumurtalık Plajı’nın ince kumlu sahilinde de güzel bir tatil imkanı doğacaktır. Adana Yumurtalık Plajı, şehirde denize girilecek en özel noktalardan birisidir.

İlçenin eski ismi Ayas olduğu için Adana Yumurtalık Plajı, Ayas Plajı olarak da bilinmektedir. Yumurtalık’ta mutlaka gezilmesi gereken yerler bulunuyor. Özellikle Yumurtalık Lagünü Milli Parkı doğanın kalbi olarak biliniyor. Ceyhan Nehri’nden taşınan alüvyonlar ile oluşan doğa harikası eşsiz bir manzara sunuyor. Yumurtalık Lagünü Milli Parkı’nda irili ve ufaklı çok sayıda göl yer alıyor. Bölgedeki Ayas Antik Kenti de mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler arasında yer alıyor.

Adana Yumurtalık Tarihi ve Turistik Değerler

Turizmin önemli noktalarından birisi olan Adana Yumurtalık’ın tarihi ve turistik değerleri bulunmaktadır. Ayrıca Yumurtalık Lagünü Milli Parkı ilçenin batısında yer alıyor. İçerisinde birden çok lagün bulunan alan önemli bir doğa oluşumu olarak biliniyor. Yumurtalık Lagünü Milli Parkı’na gelen kişiler birbirinden fazla bitki türü görebilirler. Göçmen kuşların da uğrak noktası olan alan kuş cenneti olarak da öne çıkıyor.

Doğaseverler özellikle hafta sonları fotoğraf çekmek için de Yumurtalık Lagünü Milli Parkı’nı ziyaret edebilirler. Yumurtalık ilçesindeki turistik mekanlar ve eğlence merkezlerine de gidilebilir. Ayas Antik Kenti de mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Ortaçağ döneminden kalan Ayas Antik Kenti geçmişin izlerini de taşıyor. Ayas Antik Kenti Roma Döneminde İskender tarafından inşa ettirilmiştir.

Adana Yumurtalık Plajı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Adana’nın en bilinen plajı olan Adana Yumurtalık Plajı şehrin merkezinde yer almaktadır. Halk Plajı olan alan 1 kilometre uzunluğa sahiptir. 50 metre genişliği olan Adana Yumurtalık Plajı doğada nadir olan bulunan caretta carettaların da yaşam alanlarıdır. Belediye tarafından işletilen Adana Yumurtalık Plajı, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turiste de ev sahipliği yapıyor.

Adana Yumurtalık Plajı’nda turistlerin üzerlerini değiştirebilecekleri ve duş alabilecekleri alanlar bulunuyor. Bunun yanı sıra plaj çevresinde yemek yenilebilecek restoranlar da yer alıyor. 2015 yılında Mavi Bayrak ödülü alan Adana Yumurtalık Plajı tertemiz suları ve masmavi denizi ile ilgi çekiyor. Yaz aylarında önemli bir çekim merkezi olan plajın ince kumlu yapısı da tercih nedenleri arasında yer alıyor.

Adana’nın Yumurtalık ilçesine gelen kişiler günübirlik pek çok noktayı gezebilirler. Sahil turizmi ile öne çıkan bölgede doğal güzellikler ve tarihi yapılar da bulunuyor. Özellikle taş köprü gezilmesi gereken yerlerdendir.

 

 

 

 

 

 

 

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.