Yalıkavak Gezilecek Yerler Nelerdir? Yalıkavak’ın Meşhur Koyları Hangileridir?

Yalıkavak Gezilecek Yerler Nelerdir? Yalıkavak'ın Meşhur Koyları Hangileridir?

Yalıkavak, güzel doğası, güzel kumsalları, berrak suları ve hareketli geceleriyle her yıl binlerce tatilciyi ağırlıyor. Tatil köyü gerekli tüm turizm hizmetlerine sahiptir. Bölge, Bodrum yarımadasında en çok rüzgar alan bölgedir ve bu da tesisi rüzgar sörfü tutkunları için popüler bir yer haline getirmektedir. Yazları çok sıcak olmasına rağmen serinliğini koruyan belde birçok tatilci için tercih edilmektedir.  

 Yalıkavak Gezilecek Yerler Nelerdir? 

 Bodrum Mozolesi Müzesi

 MÖ 350 civarında tamamlandığında 50 metre yüksekliğindeydi ve üstünde 24 basamaklı bir piramit ve savaş arabası bulunuyordu. Bodrum yarımadasının üzerinde yükseliyor ve her iki tarafı da Yunanlılar ve Amazonlar arasındaki savaş sahnelerinin frizleriyle süslenmiştir. Mausoleum, Maussolus’un anıt mezarı anlamına gelir. Persler tarafından Karia bölgesine Satrap olarak atanan Hecatomnos ailesinin bir üyesi olan Maussollos, ölümünden sonra da devam eden gücünün büyüklüğünü dünyaya göstermek için M.Ö. 353 yılında ölümünden sonra eşi Artemisia yapımına devam etmiş ve onun 351 yılında ölümünün ardından dönemin birçok heykeltıraşının çabalarıyla tamamlanmıştır.  MS 1000 ile MS 1400 arasında yıkıldıktan ve 1600 yıldan fazla bir süre hayatta kaldıktan sonra geriye pek bir şey kalmamıştır. Ama yine de çeşitli kalıntıları, bahçeleri ve peyzajıyla güzel alanıyla görülmeye değer bir tarihi yerdir. Kalıntıların yanında sergilenen birçok temel ve savaş sahnesi frizlerinin bir koleksiyonunu göreceksiniz.  

Bodrum Kalesi  

St. Peter Kalesi olarak da bilinen Bodrum Kalesi, deniz kıyısında muhteşem bir yapıdır. 600 yıldan daha eski olan bu kale muazzam bir tarihi kokuya sahiptir. Burgulu geçitler ve kuleler yapmak için tasarlanmış kuleler arasında dolaşabileceğiniz Gotik tarzdaki kalenin muhteşem bir örneğidir. Kalenin yapımına 1402 yılında Rodos Şövalyeleri tarafından başlanmış ve 1522 yılına kadar devam etmiştir. Kalenin “İngiliz, Fransız, Alman, İtalyan ve İspanyol Kuleleri” isimleriyle beş ana kulesi vardır. Bodrum’un en popüler turistik yerlerinden ve noktalarından biridir. 

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi  

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi içinde bulunan Bodrum Kalesi ülkemizin sularından çıkarılan hazinelerin bulunduğu, dünyanın en ender sualtı arkeoloji müzelerinden biridir. 1995 yılında “Avrupa Yılın Müzesi” olarak özel bir övgü almıştır. Müze, gemiden cam eşyalar, bakır eşyalar ve altın eşyalarla birlikte, eski gemi kazası denizcilerinin hayatlarından büyüleyici kalıntılar koleksiyonu sergiliyor. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de dünyanın bilinen en eski batıklarına ev sahipliği yapıyor.

Bodrum Myndos Kapısı  

Mindos Kapısı Bodrum’un doğu kesiminde yer alır. MÖ 4. yy’da inşa edilmiştir ve Bodrum yarımadasındaki popüler tarihi yerlerden biridir. Batıda Halikarnas antik kentinin giriş kapısıydı. Büyük İskender şehri istila etmek için geldiğinde, kapının önündeki bu derin, geniş hendeği geçemedi.

Bodrum Amfi Tiyatro  

Bodrum Amfitiyatro (Bodrum Antik Tiyatro) da Bodrum’da en iyi yerlerinden biridir. 4. yüzyıla ve antik Halikarnassos’un en iyi korunmuş yerlerine kadar uzanır. Antik dünyanın en eski taş tiyatrolarından biridir. 

Yel Değirmenleri  

Yalıkavak’ın yel değirmenleri hem tepelerde hem de kıyılarda görülmeye değer gezi alanlarıdır. Sayısız yel değirmeni, aynı zamanda bölgenin tarihini yansıtıyor. Tepelerdeki yel değirmenlerini ziyaret edebilir, Bodrum ve Gümbet koylarının muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca yürüyüş veya bisiklet turları yapabilirsiniz. Bölgede yedi yel değirmeni var. 18. yüzyıldan 1970’lere kadar bu değirmenler kullanılmıştır. 

Yalıkavak’ın Meşhur Koyları Hangileridir?  

Yalıkavak’ta berrak suları ile güzel ve mavi bayraklı çok çeşitli plajlar bulacaksınız. Yalıkavak sahillerinde çeşitli su sporları da yapabilirsiniz. Rüzgar sörfü için çok ideal bir bölgedir. Yalıkavak Halk Plajı, Yalıkavak’ın ana plajıdır. Plaj 200 metre uzunluğunda kumlu ve mavi bayraklıdır. Yakınlardaki Paşa, Tilkicik ve Ağaçbaşı koyları plaj severler için harika bir deniz keyfi sunuyor. Ayrıca Kudur plajı harika doğal güzellikler sunarken diğer yandan bu koy Akdeniz foklarının üreme bölgesidir.

Pirates Inn Cactus Aquapark  

Pirates Inn Cactus Aquapark ailenize, çocuklarınıza, arkadaşlarınıza ve her yaş grubuna hitap eden eğlenceli, heyecanlı aktivitelerle tüm gününüzü geçirebileceğiniz bir eğlence merkezidir. Su parkı Tilkicik Koyu’nda yer almakta olup 4.500 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. 9 farklı kaydırak, güvenli çocuk oyun havuzu, yüzme havuzu, havuz oyunları, aerobik, animasyon ve dinlenme dolu yarışmalar ve güneşlenme terasları bulacaksınız. 

Yalıkavak Marina  

Yalıkavak Marina’da açık hava alışveriş merkezi, gurme restoranlar, barlar, kafeler, kulüpler, eğlence mekanları, aralarında Yalıkavak Marina Beach Hotel ve Yalıkavak Marina Boutique Hotel’in de bulunduğu uluslararası lüks ödüllü otellerdir. Ayrıca Spa & Fitness Center ve çeşitli oteller bulunmaktadır. Temiz havayı içinize çekerek Marina’da bir tekne kiralayabilir ve tüm koyları gezebilirsiniz. 

Tekne Turları  

Bodrum yarımadasının muhteşem sahil şeridinde tekne turları Bodrum’da yapılacak en güzel şeylerden biridir. Pürüzlü kayalar ve parlak ağaçların yanı sıra berrak, turkuaz deniziyle tezat oluşturan Bodrum kıyıları renk açısından oldukça zengindir. Çeşitli koyları tekneyle gezerek güzel sahilleri mutlaka deneyimleyeceksiniz. Dalış yaparak, yüzlerce deniz canlısı ile karşılaşacaksınız ve gemiye geri döndüğünüzde güneşin tadını çıkarırken kuruyacaksınız.

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.