e devlet üzerinden vergi borcu yapılandırma nasıl yapılır

e devlet üzerinden vergi borcu yapılandırma nasıl yapılıri bilgi90’dan bulabilirsiniz

Tüm Yapılandırılan Vergi Borçları Sorgulama ve Ödeme

Vergi Borcu Sorgulama

e-Devlet giriş! GİB vergi borcu yapılandırma ve ödeme işlemleri e-Devlet’te

e-Devlet giriş! GİB vergi borcu yapılandırma ve ödeme işlemleri e-Devlet’te

Kamuya ait vergi borçlarının yapılandırma başvurusu için son gün bugün. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,”Yapılandırmadan faydalanmak isteyen vatandaşlarımız için Sosyal Güvenlik Müdürlüklerimiz saat 23.59’a kadar hizmet verecek” dedi. Vergi borcunu yapılandırmak isteyenler internet üzerinden de ne kadar vergi borcu olduğunu öğrenebilir.

Vergi borcu sorgulama

Vergi borcu sorgulamasını T.C kimlik no bilgileriniz ile yapabilirsiniz. Online olarak yapılabilen sorgulamalar ile vergi borcunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Vergi borcu nasıl sorgulanır? Vatandaşlar vergi borcu olup olmadığını nasıl öğrenebilir? İşte merak edilenler ve detayları…

GİB’den vergi borcu yapılandırma

İnternet Vergi Dairesi, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından vatandaşların hizmetine sunulan bir sistemdir. İnternet sitesinden vergi borcu sorgulama işlemi için ana sayfada yer alan internet vergi dairesi bölümüne girmeniz gereklidir. Bu sayfada yer alan sorgulama seçeneklerinden borç bilgilendirme servisine girin. Sayfaya girdiğinizde uyarıları dikkatlice okuyun.

T.C. kimlik bilgileri ile giriş sayfasına T.C. kimlik numaranızı, nüfus cüzdan seri ve numarasını girdikten sonra annenizin, babanızın, eşinizin veya çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını girmeniz gereklidir. Daha sonra annenizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harfini girdikten sonra güvenlik kodunu da girerek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

e-Devlet’te vergi borcu sorgulama

E- devlet istemi üzerinden Vergi Borcu Sorgulama için PTT şubelerinden kimliğinizle alınmış olan bir e-devlet şifresi gereklidir. 2 TL karşılığında alacağınız bu şifre ile vergi borcu sorgulamasının yanı sıra pek çok resmi işinizi de sistem üzerinden yürütebilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için ana sayfada yer alan giriş linkini tıklamanız gereklidir. Açılan giriş yollarından E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçtiğinizde giriş sayfasına T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gereklidir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümüne giriş yapmanız gereklidir. E-Hizmetler bölümüne giriş yaptıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığını bulmanız gereklidir. Gelir İdaresi Başkanlığının alt hizmetlerinden vergi borcu sorgulama seçeneğini seçerek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Vergi borcu yapılandırma

Kamuya yönelik vergi borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar için başvuru süresi bugün doluyor. Sosyal Güvenlik Müdürlükleri, vergi borcu yapılandırmak isteyen vatandaşlar için gece yarısına kadar hizmet vereceğini açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal medya hesabından vergi yapılandırması ile ilgili açıklama yaptı.

Son başvuru gününün 27 Ağustos Pazartesi olarak belirlendiği yapılandırma imkanından yararlanmak isteyenler vergi dairelerine gitmeden, www.gib.gov.tr ile e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden de müracaatta bulunabiliyor. Vergi dairelerinde yığılma yaşanmaması için internetten başvuru imkanının kullanılması önem taşıyor. Vatandaşlar, yarın gün sonuna kadar başvuru yapabilecek.

Yeniden yapılandırma başvuruları devam ederken vatandaşların haberlerinin olmadığı borçlarına da dikkat etmeleri gerekiyor. Mükellefler, devlete borcunun bulunup bulunmadığını “www.gib.gov.tr”den ya da Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) mobil uygulamasından sorgulayarak öğrenebiliyor.

Yapılandırmadan yararlanan vatandaşlar, borç aslını ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranları esas alınarak hesaplanan tutarı ödemesi halinde, gecikme faizini, zammını ve vergi cezalarını ödemeyecek. Vergi aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 50’sinin ödenmesi durumunda da kalan yüzde 50’si tahsil edilmeyecek.

Yazı kaynağı : www.yenisafak.com

Yeni Vergi Borcu Yapılandırma Seçenekleri 2020 – Hangikredi.com

Yeni Vergi Borcu Yapılandırma Seçenekleri 2020 - Hangikredi.com

Vergi borcunu yapılandırma işlemi, trafik cezalarından gümrük vergilerine, motorlu taşıtlar vergisinden gelir vergisine kadar geniş yelpazede değerlendirilebilir. Vatandaşlar bu hizmet sayesinde birikmiş olan tüm borçlarını taksitler halinde ödeyerek, devlete karşı olan borcunu ödemiş olurlar. Borçlar 6 ila 18 taksite bölünerek tahsil edilir. 

Vergi borcu ve farklı yollardan kendisine ya da kurumuna kesilmiş cezaları olan kişilerin vergi yapılandırması konusunda yapılan çalışmaları dikkatle takip etmesi gerekir. 

Bunun temel nedeni, devletin sağladığı bu tür kolaylıkların yılın belli dönemlerini kapsayacak şekilde topluma yansıtılmasından kaynaklanıyor. Özel durumlar dışında zaman dilimi dışındaki tüm başvurular reddedilir. 

Vergi Borcu Sorgulama

Vergi borcunuzun ne kadar olduğu konusunda kesin bir bilgiye sahip değilseniz, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ya da e-Devlet üzerinden borcunuzu sorgulayabilirsiniz. İşlemler için:

 Bu adımları takip ederek tüm borç ve yükümlülüklerinizi öğrenebilirsiniz. 

Bunun dışında e-Devlet’e başvurarak da vergi borcunuzu öğrenmek mümkün. Bunun için:

Vergi Borcu Yapılandırmasına Nasıl Başvurulur

Yapılandırma işlemi için kullanabileceğiniz en hızlı kanal internettir. e-Devlet ya da Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’nın internet sitesi üzerinden yapılandırma için başvurabileceğiniz gibi bağlı bulunduğunuz vergi dairesine dilekçe vererek de bizzat başvuru yapabilirsiniz. 

Ödeme yönteminizi ve taksit sayısını başvuru esnasında bildirebilirsiniz. Buna göre, borcunuzu yetkilendirilmiş bankaya yatırabilirsiniz, kredi kartı yoluyla ödeyebilirsiniz ya da vergi dairelerinde bulunan vezneler aracılığı ile borcunuzu kapatabilirsiniz.  

‘İnternet Vergi Dairesi’ Üzerinden Yapılandırma

Ülkemiz, son yıllarda teknoloji ve internet altyapısının gelişim göstermesiyle beraber artık vergi dairelerine gitmeden ödeme imkânı sunuyor. Dolayısıyla bu amaçla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kontrolü altında kurulan ‘İnternet Vergi Dairesi aracılığı ile vergi borçlarınızı yapılandırabilir ve ödeyebilirsiniz. 

Borçlu Olunan Vergi Dairemi Nasıl Öğrenirim?

Birçok işletme ve kişi, vergi borcu, SGK prim ödemesi gibi hizmetleri muhasebeciler aracılığı ile yapıldığı için herhangi bir sorunda hangi vergi dairesine başvuracağını bilemeyebilir. Vergi yapılandırması konusunda başvuracağınız vergi daire bilgisinin de önemli olduğunu göz önüne alırsak, şu şekilde bağlı vergi dairenizi öğrenebilirsiniz:

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’nın mobil uygulaması üzerinden de aynı işlemleri yaparak, kayıtlı olduğunuz vergi dairesini öğrenebilmeniz mümkün. 

Yapılandırma Kapsamına Giren Borçlar

Vergi yapılandırılması dediğimiz zaman genelde sadece kazancımıza karşılık devlete ödediğimiz borç gelmektedir. Ancak bunun dışında olan farklı sebeplerden doğan borçlar da kapsam içerisine dâhil edilmiştir. 

Yapılandırma Kapsamındaki Avantajlar Nelerdir?

Vergi borcu yapılandırırken seçeceğiniz ödeme tipine göre kapsam içerisinde devlet size avantaj sunabilir. Buna göre, yapılandırmayı taksitli ya da peşin olarak belirleyebilir ve bu doğrultuda çeşitli indirimler alabilirsiniz. 

Vergi borcu yapılandırması esnasında peşin ödemek isteyen mükellef, Yurt İçi Tüketici Fiyat Endeksi üzerinden yüzde 90’a varan indirimlerden yararlanarak, borcunu daha kolay ödeyebilir. Ancak bu durum taksitle ödeme yapmak isteyen vatandaşları kapsamamaktadır. 

Borcunuzu taksitle ödemeye karar verdiyseniz, Yİ-TÜFE indiriminden yararlanamıyorsunuz ancak ikinci taksitinizi de zamanında ve doğru miktarda öderseniz, borcunuzun yüzde 50’si kadar indirim yapılarak tahsilat gerçekleşecektir. 

Bu bağlamda hem taksitli hem de nakit seçeneklerde indirim uygulayan devlet, borcunu ödemek isteyen mükelleflerin işini kolaylaştırıyor. 

Vergi Borcu Ödemesi Nereye Yapılır?

Vergi borcunuzu ödemek istediğinizde hem interaktif ortamı kullanabilir hem de eski yollardan, vergi dairesine başvurabilirsiniz. Çok çeşitli sebeplerden dolayı günümüzde artık daha çok Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kurduğu, ‘İnternet Vergi Dairesi’ kullanılmaktadır. 

Mobil telefonunuza indirebileceğiniz Gelir İdaresi Başkanlığı’nın uygulaması aracılığı ile;

tüm borçlarınızı ödeyebilirsiniz. 

Devletin vatandaşa sağlıklı hizmet sağlayabilmesi için gerekli olan vergiler, ödenemediği zaman çeşitli kolaylıklar sağlanarak tahsil edilebilir. Uzun zamandır vergi, trafik cezası, idari para cezası gibi borcunuz var ama biriken faiz yüzünden ödemekte güçlük çekiyorsanız yapılandırma zamanlarını kaçırmamalısınız.

Buna benzer bir diğer uygulama da özel sektörde bankalar tarafından yapılmaktadır. Çekilen kredilerin yeniden yapılandırılması sonucunda tekrar hesaplanıyor ve faiz oranları değişiyor. Bu bağlamda hem devlette hem de özel sektörde oluşan borçlarımıza çözüm aramak için yapılandırma zamanlarını iyi takip etmeli ve gerekli başvuruları kısa süre içerisinde sonuçlandırmalıyız.

Vergi Borcu Yapılandırma Nedir?

Kamu hizmetlerinde harcanmak, vatandaşlara daha iyi ve sağlıklı hizmet sunabilmek için devlet tarafından yasal bir gerekçeye bağlanarak doğrudan ya da dolaylı olarak yurttaşlardan topladığı paraya vergi denilir.

Devlet, vergilerin toplanmasında sıkıntı yaşadığında vergiyi ya belli bir meblağa bağlayarak tahsil eder ya vergi yapılandırılması yoluyla taksitler halinde tüm borcun tarafına ödenmesine olanak sağlar ya da vergi affı gibi teşvik edici yollara başvurur. 

Yılın belirli dilimlerinde ödenen vergiler, 7143 sayılı kanuna göre yapılandırma yoluyla tahsil edilebilir. Bu sayede biriken vergi borçları, belirli ödeme planları dâhilinde devlet tarafından tahsil edilerek, borç yükümlülüğü ortadan kaldırılır.

Yeni ev sahibi olanların en çok merak ettiği konulardan biri olan konut sahibi olanların ödemesi gereken vergiler yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vergi yapılandırılması işleminde taksite bölünen esas borç, faizleri ortadan kaldırılarak hesaplanır. Dolayısıyla bu hizmete başvurduğunuzda borçla birlikte biriken faiz tarafınıza yansıtılmaz.

Yazı kaynağı : www.hangikredi.com

Vergi borcunu yapılandırmak isteyenler dikkat! e-Devlet vergi borcu sorgulama nasıl yapılır?

Vergi borcunu yapılandırmak isteyenler dikkat! e-Devlet vergi borcu sorgulama nasıl yapılır?

Vergi borcu sorgulamasını T.C kimlik no bilgileriniz ile yapabilirsiniz. Online olarak yapılabilen sorgulamalar ile vergi borcunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Vergi borcu nasıl sorgulanır? Vatandaşlar vergi borcu olup olmadığını nasıl öğrenebilir? İşte merak edilenler ve detayları…

GİB’DEN VERGİ BORCU SORGULAMA

İnternet Vergi Dairesi, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından vatandaşların hizmetine sunulan bir sistemdir. İnternet sitesinden vergi borcu sorgulama işlemi için ana sayfada yer alan internet vergi dairesi bölümüne girmeniz gereklidir. Bu sayfada yer alan sorgulama seçeneklerinden borç bilgilendirme servisine girin. Sayfaya girdiğinizde uyarıları dikkatlice okuyun. T.C. kimlik bilgileri ile giriş sayfasına T.C. kimlik numaranızı, nüfus cüzdan seri ve numarasını girdikten sonra annenizin, babanızın, eşinizin veya çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını girmeniz gereklidir. Daha sonra annenizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harfini girdikten sonra güvenlik kodunu da girerek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

E DEVLET’TE VERGİ BORCU SORGULAMA

E- devlet istemi üzerinden Vergi Borcu Sorgulama için PTT şubelerinden kimliğinizle alınmış olan bir e-devlet şifresi gereklidir. 2 TL karşılığında alacağınız bu şifre ile vergi borcu sorgulamasının yanı sıra pek çok resmi işinizi de sistem üzerinden yürütebilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için ana sayfada yer alan giriş linkini tıklamanız gereklidir. Açılan giriş yollarından E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçtiğinizde giriş sayfasına T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gereklidir. Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümüne giriş yapmanız gereklidir. E-Hizmetler bölümüne giriş yaptıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığını bulmanız gereklidir. Gelir İdaresi Başkanlığının alt hizmetlerinden vergi borcu sorgulama seçeneğini seçerek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

About admin

Check Also

20

20 Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.