Kategoriler
Uncategorized

uzuv kopması durumunda aşağıdaki uygulamalardan hangisi yapılmaz

uzuv kopması durumunda aşağıdaki uygulamalardan hangisi yapılmazi bilgi90’dan bulabilirsiniz

Uzuv kopması durumunda aşağıdaki uygulamalardanhangisi yapılmaz?

Uzuv Kopmalarında İlk Yardım

Uzuv Kopmalarında İlk Yardım

Trafik kazalarında uzuv kopması kazazedeleri ve olaya tanık olanları derinden etkileyen ve sarsan bir durumdur. Uzuv kopması vak’aları genellikle burun, kulak, çene, kol, bacak, el, ayak ve parmaklarında görülür.

Kopan uzuv 24 saat içinde, uygun koşullarda, uygun hastaneye nakledildiği ve etkili müdahale sonucu yerine dikildiği takdirde eski görevini sürdürebilmektedir.

Uzvu kopan kazazedelerin en yakın sağlık kuruluşlarına en kısa zamanda ulaştırılması, ilk yardımda bilinçlenme, tıbbi malzemelerin üretimindeki teknolojik gelişmeler ve cerrahi yöntemlerdeki yenilikler uzuv kopmaları sonucu uygulanan tedavileri daha da başarılı kılmaktadır.

Uzuv Kopmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzuv kopması durumlarında kaza anından itibaren dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Yaranın yukarısındaki ana damarlara elle baskı yapmak kanamayı azaltabilir. Kanama yine de kontrol altına alınamazsa yaranın üst tarafına takılabilecek bir tansiyon aleti turnike gibi kullanılabilir ancak bu durumun süresi 1,5 saati aşmamalıdır.

El ve Ayak Kopmalarında Kopan Parça Ne Yapılmalıdır?

Kopan uzvun tüm parçaları dikkatli bir şekilde korunmalıdır. Kopan uzuvda veya parçalarda doku temizliği gerektirecek şekilde kirlenme varsa kopan parça veya parçalar nazikçe temizlenmeli ve bulaşan artıklardan kurtarılmalıdır. Doku temizliğinde tentürdiyot, zefiran, oksijenli su gibi antiseptikler asla kullanılmamalıdır.

Bu tip antiseptik maddelerin kullanılması, kopan parça veya parçalarda geri dönüşü mümkün olmayan ve tedavi edilemeyen tahribatlara neden olabilmektedir. Gerekli temizleme işleminin yapılmasından sonra kopan parça serum fizyolojik veya steril su ile nemlendirilmiş bir beze sarılarak sağlam bir naylon torbaya konup torbanın ağzı sıkıca bağlanmalıdır.

Torbanın içerisine kesinlikle herhangi bir sıvı konulmamalıdır. Kopan uzva müdahale edecek sağlık kuruluşu yakın mesafede değilse kopan uzvun canlı kalma süresini uzatabilmek için 4-8°C’lik serin bir ortamda gönderilmesi gerekir.

Bu durumda buzlu su torbası (1/2 oranında su, ½ oranında buz) hazırlanır. Daha önce hazırlanan kopan parça torbası ile su torbası bir kap içerisine konularak sağlık kuruluşuna gönderilir. Kopan parça kesinlikle doğrudan buz kalıbının üzerine konulmamalıdır. Çünkü donma sonucunda uzvun yerine dikilme şansı kalmamaktadır.

Bu nedenle buzlu su hazırlanırken buz, kalıp hâlinde değil de küçük parçalar hâlinde kırılarak torbaya konulmalı ve buzlu su torbasının her tarafının aynı soğuklukta olması sağlanmalıdır. Kopan bir uzvun soğuk bir ortamda canlı kalma süresinin sıcak ortamdakinden daha uzun olduğu unutulmamalıdır.

Aşağıdaki fotoğraflarda kopan bir parçanın uygun şekilde muhafaza edilişi sırasıyla görülmektedir.

Kopan Uzuv Ne Kadar Süre Canlı Kalabilir?

Uzuv kopmalarında yaralı mümkün olan en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır. Kopan parçada ne kadar çok kas dokusu bulunursa kopan parçanın vücuda geri kazandırılabileceği süre de o kadar azdır.

Mesela uzuv, koldan koptuysa büyük bir kas kitlesi barındırdığı için çok hızlı davranılmalıdır. Kol dirsekten koparsa bu süre en fazla 6 saattir. 6. saatten sonra kopan parçaya kan verilmesi gereklidir.

6 saatten sonra kaslarda geri dönüşü olmayan bazı hasarlar meydana gelir. Kopan uzuv 6 saatten sonra tekrar kanlandırıldığı zaman kalıcı olarak hasar görmüş kaslar, hastanın vücuduna zarar verebilir.

Başka bir deyişle dirsekten kopan kol için 7 saat sonra çok geç kalınmış olur. Parmak kopmalarında bu süre 24 saate kadar uzayabilir. Kopan uzuvlar için önlem alındığı gibi yaralı için de önlemler alınmalıdır.

Yaralının solunum ve dolaşımının devamlılığı sağlanmalıdır. Kanama, doğrudan basınç uygulanmasına ve yaralı bölgenin kalp seviyesinden yükseğe kaldırılmasına rağmen durdurulamıyorsa yaralı yere turnike uygulanabilir.

Uzuv Kopması Hakkında Merak Edilenler

Trafik ve İlk Yardım Ders Notları

Yazı kaynağı : www.dilimiz.gen.tr

Uzuv Kopmaları

Uzuv kopmalarında turnike nasıl uygulanır?

1.Hasta/yaralıyı sırt üstü yatırma

2.Hasta/yaralının bacaklarını 30 cm kadar yükseltme

3.Kanamayı durdurmak için kanayan yere veya baskı noktalarına bası uygulama. Bu önlemlerle kanama kontrol edilemiyorsa turnike uygulama

4.Kopan parçayı temiz su geçirmez ağzı kapalı bir plastik torbaya yerleştirme

5.Kopan parçanın konduğu torbayı buz içeren ikinci bir torbanın içine koyma

6.Torbayı temiz bir bez ile sarıp hasta/yaralı ile aynı vasıtaya koyma, üzerine adı ve soyadını yazma

7.Tıbbi birimleri haberdar etme (112)

Torbanın üzerine kopan uzuv parçasının sahibine ait kimlik bilgileri kaydedilir ve yaralı ile aynı araca konarak en çok 6 saat içerisinde sağlık kuruşuna sevki sağlanır.

Altın kural : Kopan parçanın konduğu torba, buz içeren ikinci bir torbanın içine konmalı (kopan parça direkt buz veya su içine konmaz)
Torba temiz bir bez ile sarılıp yaralı ile aynı vasıtaya konmalı, üzerine hastanın ad ve soyadı yazılmalı
Tıbbi birimler müdahalenin hızlandırılması için transport esnasında haberdar edilmeli

İç kanamalarda ilk yardım:

İç kanamalar, şiddetli travma, darbe, kırık, silahla yaralanma nedeniyle oluşabilir. Hasta/yaralıda şok belirtileri vardır. İç kanama şüphesi olanlarda aşağıdaki uygulamalar yapılmalıdır.

Doğal deliklerden çıkan kanamalarda ilk yardım:

Burun kanaması:

Kulak kanaması:

Yazı kaynağı : www.yeniumitilkyardim.com

Uzuv Kopması Durumunda İlk Yardım by Aylin Şirin Köken

Boğucu Sargı (Turnike) Uygulama Tekniği

Boğucu Sargı (Turnike) Uygulama Tekniği

turnike uygulama–  İlkyardımcı eline geniş, kuvvetli ve esnemeyen bir sargı alır,

2- Şerit yarı uzunluğunda katlanır, uzuv etrafına sarılır,

3- Bir ucu halkadan geçirip çekilir ve iki ucu bir araya getirilir,

4-  Kanamayı tamamen durduracak yeterlikte sıkı bir bağ atılır,

5- Sert cisim uzva dik konuma getirilerek sargı çözülmeyecek şekilde tespit edilir,

6- Hasta/yaralının elbisesinin üzerine,  adı ve turnikenin uygulandığı zaman (saat ve dakika) yazılı bir kart iğnelenir,

7- Çok sayıda yaralı olduğunda, yaralının alnına rujla veya sabit kalemle “turnike” veya “T” harfi yazılır,

8- Hasta/yaralı pansuman ve turnikesi görülecek şekilde battaniye ile sarılır,

9- Turnike 15-20 dakika aralıklarla gevşetilir, sonra tekrar sıkılır.

Eğer; uzuv kopması var ise;

1- Kopan parça temiz su geçirmez ağzı kapalı bir plastik torbaya yerleştirilir,

2- Kopan parçanın konduğu torba buz içeren ikinci bir torbanın içine konur,

3- Kopmuş uzuv parçasının konduğu plastik torba ağzı kapatıldıktan sonra, içerisinde 1 ölçek suya 2 ölçek buz konulmuş ikinci bir torbaya ya da kovaya konulur. Bu şekilde, kopmuş uzuv parçasının buz ile direkt teması önlenmiş ve soğuk bir ortamda taşınması sağlanmış olur.

4- Torba hasta/yaralı ile aynı vasıtaya konur, üzerine hastanın adı ve soyadını yazılır, en geç 6 saat içinde sağlık kuruluşuna sevk edilir,

5- Tıbbi birimler haberdar edilir (112).

Yazı kaynağı : sagligim.gov.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.