Home / Dünya / Spor / Abdurrahim Albayrak: Liglerin tescil edilmesini asla kabul etmiyorum

Abdurrahim Albayrak: Liglerin tescil edilmesini asla kabul etmiyorum

Koronavirüs teşhisi sonrası 18 Mart tarihinde hastaneye kaldırılan ve 14 günlük tedavi süreci sonrası taburcu olan Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak, 14 günlük ev karantinasını da tamamlayarak normal yaşamına döndü.

“Mutlu olacağız, yine birbirimize sarılacağız”

Albayrak, çok zor günler geçtiğini, özellikle hastanede kaldığı dönemin kendisini çok yıprattığını söyledi. Abdurrahim Albayrak, 14 gün hastane odasın yaşadıklarını anlattı.

“Çok zor günler geçirdim. 14 gün özellikle hastane odasında yaşadıklarım; Allah kimseye yaşatmasın. Ben bütün insanlara şunu söylemek istiyorum; herkes dikkatli olsun, mesafeyi korusun, ailesini, sevenlerini düşünsün. Şurada yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik, ben inanıyorum ki kısa süre içinde herkes bu beladan hepimiz kurtulacağız. Mutlu olacağız, yine birbirimize sarılacağız, yine lokantalara gidip yemek yiyeceğiz, maçlara gidip maçlarımızı seyredeceğiz ama bir süre daha evimizde kalalım. Hastanede kalmayalım; dostlarımızı, sevenlerimizi üzmeyelim.”

“Dünyalar başıma yıkıldı”

Hastaneye yattığını dönemi anlatan Albayrak, kendinden geçtiğini ve çok zor günler olduğunu söyledi.

“Hastaneye yattım, bir anda kendimden geçtim. Bir oğlum Hikmet hastanede yattı. Gelinim aradığında çok bitkin bir haldeydim. Bir ucunda gelinim ağlıyor, onu kapatıyorum oğlum ağlıyor. Gece telefon geldi kızım İlknur, 38,5 derece ateşle, tek başına arabayı kullanarak; kocası gelemiyor o virüs kapar, çocuklar evde, şoför gidemiyor virüs kapar… O ateşle tek başına arabayı kullanıp, kızım hastaneye geldiğinde, yukarda odada ben bir haber alamadığım anda bir baba olarak; sizler de babasınız, sizler de annesiniz, neler hissettiğimi bir Allah bilir. Hastanede oğlunuz var, kendiniz var, kızınız var, eşiniz var… Dünyalar başıma yıkıldı. Ama yüce Allah’ıma şükürler olsun ki hepimiz çok iyiyiz. Hepimiz çok sağlıklıyız. Bütün hastanede olanlara acil şifalar diliyorum. Doktorlar karar verdiği anda ne kadar kan isteniyorsa, eğer bu kan hastaları iyileştirecekse, kan vermeye her zaman hazırım.”

“Galatasaraylı kardeşlerimizden de çok büyük fedakarlıklar bekliyoruz”

Koronavirüsün futbola olan etkisinden bahseden Albayrak, Türkiye’de kulüplerin maddi konuları konuşmak üzere bir araya gelmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Şu anda dünyada futbol durdu. Messi yok, Ronaldo yok. İşte artık yeniden bunlar masaya yatılarak. Ekonomik şartlara göre UEFA, FIFA, federasyonlar tarafından yeniden değerlendirecekler. Eski ücretleri hiçbir kulübün ödemesi asla mümkün değil. Bundan futbolcu kardeşlerimizden, Galatasaraylı kardeşlerimizden de çok büyük fedakarlıklar bekliyoruz. Bununla ilgili başta başkanımız Mustafa Cengiz olmak üzere, yönetim kurulumuzla beraber çok büyük bir çalışma ve çaba içerisindeyiz. Ne bu personel maaşları ödenir, ne de bu futbolcu maaşları ödenir. En kısa zamanda bütün kulüpler bir araya gelip, masaya yatırıp, bunun bir hal çaresini bulmamız lazım. Bizim bununla ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. Önümüzdeki hafta sayın başkanımız bunlarla ilgili geniş çaplı bir açıklama yapacağını düşünüyorum. Biz düğmeye bastık, düğmeye basmayanlar düşünsün.”

“Bu şartlarda gidersek kulüpler kilit olabilir”

Albayrak, bu şartlarda futbolda ilerlemeyeceklerini belirtti.

“Bu şartlarda gidemeyiz. Bu şartlarda gidersek kulüpler kilit olabilir. Hiçbir sponsorunuz anlaşmaya yanaşmıyor. Yayıncı kuruluş şu an bütün dünyada, hiçbir ödeme alamadığı için haklı olarak o da bir ödeme yapamıyor. Peki siz 55 bin kişiyi de tribünlerde bulamayacaksınız… Peki siz nasıl döneceksiniz? Dönme şansınız var mı? Onun için camiamıza seslenmek istiyorum; bir olalım, birlik olalım, bu iş çok önemlidir. Bu işin altından kalkmak için her beraber olalım. Neler yapabileceğimizi masaya yatıralım. Bugünden yarından erkeni yoktur, hemen düğmeye basıp, çalışmalarımıza başlayalım.”

“Fatih hocayla sürekli görüşüyoruz”

Abdurrahim Albayrak, Fatih Terim ile sürekli görüştüklerini söyledi.

“2 gün önce Florya’ya geldi. Dolaştı, yarımcılarla bir araya geldi, ne zaman idmanlara başlarız diye görüşmeler yapıyoruz. Gelecekle ilgili neler yapabiliriz, hesap kitap yapıyoruz. Geliriniz olmayacak, gideriniz çok fazla olacak. Bunların hesabını, kitabını yapıyoruz.”

“Kimsenin o kalacak, bu gidecek diye düşünecek hali yoktu”

Albayrak, takımda kalacak veya gidecek oyuncularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Daha konuşmadık. 1.5 aya varan bir hastalık dönemi vardı. Kimsenin o kalacak, bu gidecek diye düşünecek hali yoktu. Önümüzdeki haftadan itibaren bunların hepsini masaya yatıracağız. Geliriniz olmadıktan sonra transfer dönemi mi olacak, onu da merak ediyorum.”

“Liglerin bu şekliyle tescil edilmesini asla kabul etmiyorum”

Albayrak, liglerin her türlü tamamlanması gerektiğini belirtti.

“Hak edenin şampiyon olmasını istiyorum. Bu şekliyle liglerin tescil edilmesinin ligimize, Türk futboluna ve dünya futboluna zarar vereceğini düşünüyorum. Asla bunu kabul etmiyorum.”

“Cumhurbaşkanımızın çağrısına karşılık vermeden yapamazdım”

“Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına kişisel olarak ve vicdanen karşılık vermeden yapamazdım. Çünkü o bizim her dediğimize koşuyor. Hastaneye düşüyoruz arıyor, çok yakından ilgileniyor. Bir gün transfer gideceğim, Falcao transferine gidemiyoruz. Vize ile ilgili devreye gidiyor. 1 saat içinde beni uçağa koyup gitmemi sağlıyor. Hep bir şey istiyorsunuz, hep bir şey istediğinizde kulüple ilgili; şahsımla ilgili bir şey istemem hiç. Kulüple bilgili bir şey istiyorsunuz, bunların hepsine karşılık buluyorsunuz. Cumhurbaşkanımızın böyle bir çağrısına ben kayıtsız kalsaydım, duyarsız kalsaydım başta kendimi affetmezdim.”

Check Also

Lokomotiv Moskovalı Jefferson Farfan'a koronavirüse yakalandı

Kulübün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Oyuncumuz Jefferson Farfan’a koronavirüs teşhisi konuldu. Sana sağlıklı günler …