Asgari ücret 2022 ne kadar olacak? 2022 asgari ücret tahminleri.. Asgari ücret zammı ne zaman belli olacak?

Asgari ücret 2022 ne kadar olacak? 2022 asgari ücret tahminleri.. Asgari ücret zammı ne zaman belli olacak?

Asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağı milyonlarca asgari ücretli çalışan tarafından merak ediliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 1 Aralık’ta yapacak. Bakan Bilgin konuyla ilgili olarak; ‘Aralık sonuna kadar bekleme niyetinde değiliz, aralık başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu kez erken bitirme niyetindeyiz.’ açıklamasında bulundu. Öte yandan Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın yazısına göre zam oranında ağır basan senaryo, yüzde 30 oranında artış olacağı yönünde.

2022 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Enflasyonun yıl sonunda yüzde 16,40 civarında olacağı tahmin ediliyor. Enflasyonun 5-6 puan üzerinde bir artış yapıldığında asgari ücrete yüzde 22 civarında zam gelmesi bekleniyor. Eğer bu olasılık gerçekleşirse 2022 yılında brüt asgari ücretin 4.364,50 TL’ye net asgari ücretin ise 3.447,50 liraya çıkması bekleniyor. Bu rakamlarda da değişiklik olabilir. Net rakam asgari ücret tespit komisyonun yapacağı görüşmelerden sonra belli olacak.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre enflasyon artı 8-10 puan önerilerinin değerlendirildiği, bunun da 3 bin 600 lira civarında bir rakam edeceği belirtiliyor.

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın yazısına göre ağır basan senaryo, yüzde 30 oranında artış olacağı yönünde. Yüzde 30 artış demek, 2022’de asgari ücretin brüt 4.650 lira olacağı anlamına geliyor ki, çalışanın eline geçecek net ücret 3.673 lira civarında olacaktır. Bu artış ile beraber AGİ’de artacak.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Kabine Toplantısı ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin soruları yanıtladı. Bakan Bilgin asgari ücrete dair merak edilenleri açıkladı. Bakan Bilgin, 1 Aralık’ta başlayacak olan ilk toplantı sonrasında; “Aralık sonuna kadar bekleme niyetinde değiliz, aralık başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu kez erken bitirme niyetindeyiz” açıklamasında bulundu.

ASGARİ ÜCRETLE BİRLİKTE DEĞİŞECEK KALEMLER

-İşsizlik maaşı yapılan zam oranında artacak.

-Asgari Geçim İndirimi (AGİ) artacak.

-İş göremezlik ödeneği artacak.

-Yaşlılık aylığı, evde bakım aylığı, engelli aylığı zamlanacak.

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber