Aşılama yaşı kaça indi? 12 yaş altı çocuklar aşı olacak mı, ne zaman? 12 yaş ve üstüne aşı zorunlu mu?

Sağlık Bakanlığı tarafından bu yaş gruplarında bulunanlar için Covid-19 aşı hakkı geçtiğimiz günlerde tanımlandı. Koronavirüs pandemisi nedeniyle aşılama yaşı 15 yaş üstü ile kronik hastalığı olanlar için geldi. Aşılama hızla sürerken, gözler 12 yaş altı için alınacak karara çevrildi. İşte, 12 yaş altı çocukların aşılama durumu hakkında ayrıntılar..

Okulların yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte aşılama yaşı yeniden gündeme geldi. Sağlık Bakanlığı tarafından aşılama yaşının 12 yaş altına inip inmeyeceği merak ediliyor. Koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech’in kurucusu Uğur Şahin Almanya’da 12 yaş altı çocukların aşı olabileceğini belirtmişti. 12 yaş altının Türkiye’de de aşı olup olmayacağı ile ilgili ise Sağlık Bakanı Koca, 12 yaş üzeri, eğitim vb. gerekçelerle veli onayıyla bu aşıyı yaptırabilmenin önünü açtıklarını söyledi.

12 YAŞ ALTI AŞI OLACAK MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs ile ilgili merak edilenlere yanıt verdi. 12 yaş altı hakkında Koca şu ifadeleri kullandı;

18 yaş ve üzerini önemsiyoruz aşıda. 12 yaş üzeri için de daha çok ek hastalığı olanlar için tanımlamayı yaptık. Kronik hastalığı olan 12 yaş üzeri kişilerin de aşılanmasını önemsiyoruz. Velinin ailesinin onayıyla bu aşıyı yaptırabilmenin önünü açmış olduk. Toplamda 12, 13, 14 yaş grubunda daha yüzde 3’ü geçmediğini görüyoruz. Bu açıklamalara göre 12 yaş altı çocuklar için henüz aşılama bilgisi yer almıyor.

12 YAŞ ÜSTÜ İÇİN AŞI ZORUNLU MU?

Geçtiğimiz günlerde 12 yaş ve üstündeki tüm çocuklara kronik rahatsızlıklarına bakılmaksızın aşı hakkı tanımlandı. Bu yaştaki çocuklar eğer velileri isterse veli onayıyla beraber aşılarını olabilecekler. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önceki gün Bilim Kurulu toplantısının ardından “18 yaş ve üstü üniversite öğrenciler için tanımladık. 15 yaş üstü için tercihe bıraktık. 12 yaş üstü kronik hasta olanlar için ayrıca tanımlama yaptık. 12 yaş üzeri zorunlu değil, tercihe bırakılması gerektiği kanaatindeyiz” açıklamasında bulunmuştu.

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber