Ast Nedir, Alanin Transaminaz Ne Demek? Alt Yüksekliği Kaç Olmalıdır?

AST Nedir?

Karaciğer çeşitli hastalıklara karşı vücudun bağışıklık kazanmasını sağlamaktadır. Bunun yanında aminoasit üretimini sağlar. Bir diğer özelliği ise vücuda alınan fazla şekerin nişasta şeklinde depolanmasını sağlamaktır. 

Karaciğer yağlar ile proteinlerin taşınması için lipoprotein üretimini de gerçekleştirmektedir. Eğer karaciğer hasarlanırsa ya da bir takım sorumluluklarını yerine getiremezse o zaman vücut içinde farklı hastalıklar meydana gelebilmektedir. 

Karaciğer hastalıklarının ya da hasarlarının değerlendirilmesi için AST testi yapılması gerekmektedir. Bu testin açılımı Aspartat Aminotransferaz şeklindedir. Bu test biyokimyasal test kategorisine girmektedir. Rutin olarak yapılan kan testlerinde AST değerlerine de bakılmaktadır. 

AST (Aspartat Aminotransferaz) karaciğerde üretilen ve vücut içindeki organlarda da yer alan enzimin de ismidir. Bu protein beyin, böbrek, kalp, kırmızı kan hücreleri, kas hücrelerinde bulunmaktadır. Bu proteinler pek çok kimyasal reaksiyonun oluşmasında görevlidir. Bu şekilde vücut sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirmektedir. 

Alanin Transaminaz Ne Demek?

Alanin Aminotransferaz (ALT) karaciğerde üretilen enzimler arasında yer almaktadır. Bunun yanında Serum glutamik piruvik transaminaz (SGPT) şeklinde de isimlendirilmektedir. ALT, karaciğer içerisinde yer almaktadır. 

Karaciğerin zarar görmesi durumunda kana daha çok ALT enzimi vermektedir. Bu nedenle yapılan testlerde ALT enziminin fazla olması bir hastalığın varlığını gösteriyor olabilir.

ALT Yüksekliği Kaç Olmalıdır?

ALT enzimi en fazla karaciğer içerisinde yer almaktadır. Bunun yanında böbrek, kaslar ve kalp içerisinde de yer almaktadır. Vücudun çeşitli işlevlerini etkileyen karaciğer rahatsızlıklarında ALT seviyeleri de etkilenmektedir. ALT testi karaciğerde bir hastalık olup olmadığının anlaşılması amacı ile yapılmaktadır.

ALT testlerinde referans aralığı 

Siroz Diyabet Karaciğer yağlanması İlaç kullanımı Hepatit Alkol kullanımı Safra yolunda tıkanma Malignite Kalp yetmezliği Obezite şeklindedir. ALT enziminin düşük olmasının bir tehlikesi bulunmaz. 

haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber haber