Home / Gündem / Bakan Çavuşoğlu Yunan gazetesine konuştu: Türkiye haklarını savunmaya devam edecek

Bakan Çavuşoğlu Yunan gazetesine konuştu: Türkiye haklarını savunmaya devam edecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’da yayımlanan To Vima gazetesine demeç verdi. 

Bakan Çavuşoğlu, Libya mutabakatının tamamen uluslararası hukuka uygun olduğunu belirterek, Türkiye’nin bölgede haklarını ve çıkarlarını savunmaya devam edeceğini söyledi. 

“Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, uluslararası anlaşmalar yapma yetkisine sahip olan yegane makamdır. Bizimle akdettiği anlaşmanın benzerlerini, İtalya Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ile imzalamıştır. Libya ile akdettiğimiz muhtıra yasaldır ve geçerlidir.”

“Adaların hakları sınırlı, Yunan yönetimi bunu gözardı ediyor”

Deniz alanlarının sınırlandırılması konusunda adaların haklarının sınırlı olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, “Maalesef Yunan yönetimi ve kamuoyu bu temel ilkeyi gözardı etme eğiliminde.” diye konuştu. 

“Yunan ve Rumlar haksız iddialar ile Doğu Akdeniz’de en büyük kıyı şeridine sahip olan Türkiye’nin dar bir deniz yetki alanı bölgesinde sıkışıp kalmasını istiyor. Türkiye sınırlarından sadece 2 kilometre uzaklıkta bulunan 10 kilometrekarelik bir küçük adanın Yunan ana karasına 570 kilometre uzakta olmasına rağmen 40 bin kilometrekarelik münhasır ekonomik bölgeye sahip olmasını nasıl beklersiniz? Bu şekilde yapılacak olan deniz alanları paylaşımı adil olamaz.”

“Uluslararası Adalet Divanı’nın, zorlayıcı yetkisi olduğunu kabul etmiyoruz”

Çavuşoğlu, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların Uluslararası Adalet Divanı’na taşınması olasılığı olup olmadığına ilişkin bir soruya “Biz Uluslararası Adalet Divanı’nın, zorlayıcı yetkisi olduğunu otomatikman kabul etmiyoruz. Yunanistan da, bu konuda çekinceleri olduğunu defalarca dile getirmiştir. Yine de iki taraf için kabul edilebilir seçeneklere açığız.” cevabını verdi.

“Kıbrıs’ta Rum kesimi çözüm yönünde irade taşımıyor”

Kıbrıs sorunu ile ilgili bir soruyu da cevaplayan Çavuşoğlu  “Rum kesimi çözüm yönünde irade taşımıyor.” dedi.

Kaynak: TRT Haber

Check Also

Pırlantalarımızla Kalitenize Kalite Katıyoruz!

  Jewelous Pırlanta olarak kalite standartlarımız ile sizlere hizmet vermekteyiz. Pırlanta sektöründeki tecrübe ve birikimlerim …