Son Eklenenler
Home / Gündem / Bakan Kurum: Son toplantıda İBB ÇED raporuna itirazda bulunmadan imza atmıştır

Bakan Kurum: Son toplantıda İBB ÇED raporuna itirazda bulunmadan imza atmıştır

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi ÇED raporu ile ilgili konuşuyor.

Bakan Kurum’un konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

– Kanal İstanbul’a ilişkin ÇED süreci, Türkiye’nin en geniş katılımlı, en şeffaf süreçlerinden biri olmuştur. ÇED sürecini çevre hassasiyetimizi en üst düzeyde tutarak yürüttük. Tüm kuruluşlarımızın değerlendirmelerini aldık. 50’ye yakın kamu kurum ve kuruluşu bu toplantıda kurumlarını temsil ettiler. 

– İstanbul Büyükşehir Belediyesinin temsilcisi ÇED Raporu’nun altına imza atmıştır. Belediye Başkanımız çıkıp itiraz ediyor. Daha elemanının ne yaptığının farkında değil. Buraya gelip, ÇED Raporu’na imza atıyorsunuz, hiçbir şerh bildirmiyorsunuz, ondan sonra da çıkıyorsunuz ‘Ben bu rapora itiraz ediyorum.’ diyorsunuz.

– Gemi trafiği azalsa dahi gemi hacimleri büyüyor, kaza riski artıyor. Boğaz’dan yılda geçen gemi sayısı Panama Kanalı’ndan 4 kat fazla. 

– Proje için 5 ayrı güzergah birbiriyle kıyaslanmış, İstanbulumuz için en doğru hat belirlenmiştir.

– İstanbul’un susuz kalacağı iddiası tamamen gerçek dışıdır. İstanbul’un su rezervine etkisi sadece yüzde 3. Yaptığımız Melen Çayı projesi ile kaybın 34 katı suyu İstanbul’a getireceğiz. 

– Yer altı sularına ve Terkos’a deniz suyu sızıntısı olacağına dair iddialar da gerçek dışıdır. Kanalın dibini geçirimsiz bir tabaka ile kaplayacağız. 

– Yer altı ve yer üstü kaynaklarını koruyacak tüm özel önlemler ÇED Raporu’nda kurgulanmıştır. İstanbul depremini etkileyeceği iddiası bilimsellikten uzaktır. 

Ayrıntılar geliyor…

Check Also

Maddysaddy

maddysaddy All Social Profiles who is maddysaddy ? maddysaddy instagram : get it maddysaddy facebook …