Home / Kültür Sanat / Bakanlıktan maske fiyatlarındaki artışa 2 bin 183 soruşturma

Bakanlıktan maske fiyatlarındaki artışa 2 bin 183 soruşturma

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası ortak açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Sorunu siyasal diller ele almadık, bilimsel yöntemle ilerledik. Avrupa’yla ilgili kaygılarımız doğrulandı. Bunu bekliyorduk. Salgının Avrupa’daki durumu bizi dün akşamki tabloyla karşı karşıya bırakmakla büyük ihtimalle yetinmeyecektir, risk ciddidir. 

Dün bir pozitif vakayla karşılaştık. Birkaç vaka salgın değildir. Bu sadece virüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına gelir. Bu küresel soruna karşı ulusal bir mücadele vereceğiz. Şunu net olarak bilmeliyiz. Koronavirüs, tedbirlerimizden daha güçlü değildir.

Hasta olan kişi maske takmalı, hasta olmayanların maske takmasını önermiyoruz. Okulların tatil olması bugün gündeme gelmedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un açıklamaları:

15 Nisan virüs açısından hassas bir tarih. Mümkünse yurt dışından Türkiye’ye turizm talebinin Nisan sonuna ertelenmesi mantıklı geliyor. Bakanlığımıza bağlı genel müdürlüklerin etkinlik ve organizasyonlarını nisan sonrasına ertelemek gündemde.

Ticaret Bakanı Pekcan’ın açıklamaları:

Gerekli bütün tedbirleri alarak ticaretin aksamaması konusunda tüm tedbirleri aldık. Bakanlık olarak arz talep dengesinde maske ve sıhhi malzemelerde piyasada aşırı fiyat artışı oldu, ihracatta da artış oldu. Öncelik halkın sağlığı. Önceliğimiz vatandaşın ulaşması. Bu konuda 2 bin 193 firmamızı denetime aldık.

16 Mart’tan itibaren nisan sonuna kadar yurt içindeki fuarları ertelemeyi kararlaştırdık, resmi duyuruları yapacağız.

Check Also

Kronik hastalığı olan yaklaşık 9 bin kişiye nakdi yardım

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Kronik hastalık yardım programımız kapsamında tüberküloz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir